| AiMONSiLENT a întrebat:

Buna ziua!
Mi-am cumparat acest router : https://altex.ro/......ROUMW325R/ si detin servicii de internet de la Next-Gen.
Ce trebuie sa fac pentru a avea internet wireless in apartamentul meu?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Odata ce ti-ai selectat acest tip de router presupun ca ai internet prin fir Ethernet RJ 45, si nu "fibra optica/fir coaxial". Introduci firul de la providerul tau in router (portul Wan, are o culoare diferita), conectezi routerul la un laptop/calculator prin fir (introdus in lan1, 2,3, 4 oricare si celalalt fir introdus in placa de retea LAN a laptopului/calculatorului) sau te conectezi cu telefonul la el, el deja o sa aiba o retea wireless emitenta (te conectezi cu parola de pe el sau din manual etc.). Apoi ii cauti ip-ul local (de obicei e 192.168.1.1 sau 192.168.0.1) intrii pe un browser, introduci ip-ul, si in functie de ce tip de conexiune ai, gen Ppoe sau alt tip, introduci datele (de obicei ai campunl wan in stanga routerului), salvezi, dai un restart, si cam asta e.
Uite exemplu:
https://www.youtube.com/watch?v=4LKJkH22Iz0