| SDavidS a întrebat:

Am cumparat unrouter wireless de 300 MBps trebuie doar sa activez si am viteza te internet 300 MBps sau mai putina? cum funcioneaza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Router-ul nu poate furniza o viteza mai mare decat semnalul pe care il primeste de la furnizorul de internet. Mai mult, viteza indicata de router si de furnizorul de internet este nominala si presupune conditii ideale (totul sa mearga foarte bine, sa fii singurul care acceseaza serverul si continutul, etc), in practica acestea nu exista niciodata. De asemenea download-ul este mai mic de cel putin opt ori decat viteza nominala. Numai bine!

| SDavidS explică (pentru Ioandelasal):

Ce este furnizorul de la raspunsul 5?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SDavidS):

Este firma care furnizeaza internetul, de ex.RCS-RDS, Romtelecom, etc.

| SDavidS explică (pentru Ioandelasal):

Da routerul este luat de pe online si marca este belkin http://www.altex.ro/......j-45-negru

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viteza de net e aia pe care o platesti. aia 300 MM reprezinta viteza maxima pe care poate s-o duca

| SDavidS explică (pentru anonim_4396):

Bine. da daca am un laptop nou nout poate sa mearga cu viteza 300MBps sau ce de depinde?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SDavidS):

Banda de 300MB? nu stii ce vorbesti. sunt unii care sunt multumiti si cu 2 MB. La noi in tara nici nu exista viteze mai mari de 100.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viteza de 300Mbps este viteza maxima a conexiunii wireless intre router si laptop cu conditia ca ambele (routersi placa wireless laptop)sa stie tipul de protocol 802. 11n. Viteza la internet va fi cea pe care o contractezi cu funizorul.

| SDavidS explică (pentru anonim_4396):

Daca am un stic de la Orange cu internet de 7. 2 MBps atunci viteza cat o sa fie cu wirelessul?

| suntserios a răspuns (pentru SDavidS):

Daca ai internet mobil e cam imposibil sa folosesti si un router.

| DexterCLICK a răspuns:

Depinde ce viteza ai la abonamentul de internet. Routeru poate sa distribuie pana la viteza de 300, tu daca ai 100Mb ...cu atat ramai/.