| plasmaticus a întrebat:

Mi-am luat de curand o imprimanta HP 4535 cu cartuse HP 652.
I-am pus sistem cu furtunase CISS facut de mine, asa cum am mai facut si la alte imprimante. Si functioneaza bine.
Insa observ ca imprimanta si programul instalat imi arata cum deja mai am doar 3 sferturi din cerneala cartusului, desi fiind in format CISS e clar ca acest cartus e plin 100% cu cerneala.
Inteleg ca chipul din cartus sau de unde este imi va bloca cartusul la un moment dat cand va considera el ca acest cartus trebuie sa fie gol, desi el nu e gol.
Intrebarea este: cum pot sa pacalesc imprimanta si sa pot imprima mai departe in sistem CISS?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu am cu 655 doar ca la mine se gasesc si cartuse resetabile. Oricum, nu cred ca se va intampla ceva. eu nu am pus toate resetabilele. Am cartusele originale reincarcate de zeci de ori si vad ca, desi imi arata ca sunt goale, functioneaza si pot printa. Asa ca stai linistit pana se strica.

| dannyel86 a răspuns:

Salut. Nu e exclus sa poti folosi imprimanta, chiar daca softul aferent indica faptul ca sunt golite cartusele. Nivelul de cerneala din program nu influeteaza major functionalitatea imprimantei. Cu alte cuvinte, dispozitivul Hp va printa in continuare ceea ce doresti.

| plasmaticus explică:

Multumesc pentru raspunsuri.
Ideea e daca nu cumva softul imprimantei va bloca apoi cartusul sa imprime, desi el este si plin si perfect sanatos.
Sau sa-l arda, nu stiu in ce masura poate face asta, bagand curent mai mare la duze pentru a arde acele rezistente cred.