| TupacShakur a întrebat:

am o imprimanta HP si mi-sa intarit cerneala in cartuse. am incercat cu apa fierbinte si am reusit la cartusul negru si la cel color dar doar la culorile magenta si cyan. galbenul tot nu vrea sa iasa. vreau sa mentionez ca am incarcat cartusele si am tinut si mai mult acel cartus in apa fierbinte si tot nu vrea sa iasa galbenul.
Alte solutii pentru desfundarea cartusului?

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Vezi ca in propietatile imprimantei ai o sectiune de mentenanta, unde o sa gasesti optiunea "clean print cartridge". Foloseste-o! Daca nu vrea nici asa...asta e, alt cartus. Si asa cartusele alea sunt compromise. Succes!

| TupacShakur explică (pentru K0sti):

De ce sunt compromise?

| K0sti a răspuns (pentru TupacShakur):

"am o imprimanta HP si mi-sa intarit cerneala in cartuse"...cand se ajunge intr-o astfel de situatie, situatie in care nu trebuie sa te aflii niciodata, alea se numesc cartuse compromise. Ceea ce ai facut tu cu apa calda, este doar o chestiune de provizorat. Problema va reveni in scurt timp datorita precipitatului de cerneala care s-a format pe interiorul cartusului si astupa duzele. Simplu nu, dar costisitor! happy