| Stefan_6711 a întrebat:

nu prea ma pricep in materie de pc si vreau sa va intreb pe voi poate gasesc aici raspunsul. Am o placa de baza putin mai veche Intel cu placa video inclusa, si vreau sa achizitionez aceasta placa http://www.emag.ro/......R455OC-1GI Intrebarea mea este urmatoarea: Se potriveste cu placa mea de baza, si daca da atunci va functiona la capacitate maxima? si as mai vrea sa stiu care e diferenta intre pci express 1.0 si 2.0(2.1) si ddr3 si ddr2. Va rog sa vina cineva cu un raspuns clar sa inteleg.Pentru ca ma grabesc sa o cumpar si nu as vrea sa nu se potriveasca.Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai placa de baza ceva mai veche, aproape sigur n-o sa ti se potriveasca acea placa video, trebuie sa te uiti pe ea daca ai slot pentru PCI E, altfel nu vei avea unde s-o bagi. Vezi manualul de la placa de baza, sau uita-te atent la poza aia si vezi daca pusca cu ce ai tu pe pleca de baza.
Diferenta dintre PCI E 1. 0 si 2. x e rata de transfer. La fel si la ddram.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu ai manual la placa de baza? Ce model e?

| Webber a răspuns:

In acest caz, in care ai doar slot PCIE 1, placa video va functiona, dar nu la performante maxime, diferenta de banda dintre PCI Express si PCI Express 2 (x16) 4BG/s.

Pe scurt: Va functiona, dar cu performante chiar injumatatite.

Daca te hotarasti totusi sa iti asumi acest risc (de a cumpara o placa video nu tocmai compatibila), te sfatuiesc sa te orientezi catre http://www.emag.ro/......H465FS1GH. Diferenta de pret este foarte mica, raportul calitate/pret fiind mult mai bun pentru HD4650.

| DemonicBlood a răspuns:

Daca doresti o placa video noua, trebuie sa verifici daca sunt compatibile placa de baza si procesorul. Eu iti recomand Phenom 3 ca procesor. Eu am radeon hd 4670 si merge foarte bine cu orice placa de baza si phenom3

| Stefan_6711 explică:

Am desfacut carcasa si am cercetat: am slot pentru pci express, insa nu stiu ce sa aleg 2. 0 sau 2. 1 ddr2 sau ddr3... e in regula daca o iau pe cea din link-ul anterior?

| Stefan_6711 explică:

Nu mai am manualul de la placa de baza, e destul de veche de prin 04-05 cred e una Intel cu placa video incorporata, pe slotul de pe placa de baza scrie asa: PCI Express 1x16 card, si vreau sa stiu daca se potriveste sau nu?