| vladusx a întrebat:

Buna ziua/seara, am o intrebare greawinking am un dextop pc si un laptop, cu laptopul ma pot conecta la wifi dar cu pcul nu, as vrea sa stiu daca pot sa folosesc netul care il prind pe laptop pe pc folosind un cablu lan pentru a le lega? Si daca da cum sa le conectez si activez net share, pe laptop am xp si pe pc windows 8.

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

In cazuri bune, doar cu un cablu crossover, care difera fata de cel standard de net. http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_crossover_cable

| 0rlando a răspuns:

Mai bine îți cumperi o placă de rețea wireless pentru PC și ai scăpat definitiv de cabluri.
http://www.pcgarage.ro/placi-de-retea-wireless/tp-link/tl-wn781nd/

| K0sti a răspuns:

Da de ce nu tragi un cablu pana la PC si iti place sa te complic? Sau o placa wireless, desi viteza e mai mica decat pe cablu?

| vladusx explică:

Vroiam sa stiu daca merge asa fara sa cumpar usb adaptor sau router, si da as putea sa ma leg direct la ruterul din casa daca nu ar fi la 100 metri distanta