| Blonda29 a întrebat:

Buna ziua, sunt noua in grup si as avea nevoie de un pic de ajutor, am o înregistrare făcută cu telefonul mobil in mașină doar că geamul era deschis si as vrea să știu dacă este cineva dispus să mi-o clarifice, să scoată zgomotul de fundal. Am incercat cu Audacity dar eu nu reusesc, înregistrarea e cam de 5 ore, bineînțeles plătesc deranjul, va mulțumesc.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O asemenea "curatire" anevoioasa, se poate face doar cu echipament si soft specializat, care costa foarte scump.
Din acest motiv, prelucrarea (in sensul inteligibilitatii) este scumpa, i functie de starea inregistrarii originale, poate costa chiar si 100 euro/minut sau chiar mai mult.

| Silent3025 a răspuns:

...uite aici tutorial video in limba romana pentru eliminarea zgomotului de fond in Audacity https://www.youtube.com/watch?v=so_Gt70jxEc

| popescuhertz a răspuns:

Dacă înregistrezi câteva secunde de tăcere la începutul sau sfârșitul înregistrării, Audacity poate analiza doar zgomotul pe care vrei să-l elimini și să creeze un "profil de zgomot". Apoi, poți selecta partea din înregistrare unde vrei să înlături zgomotul și să ajustezi opțiunile pentru a elimina cât mai mult zgomot posibil fără a afecta prea mult sunetul vocal.

Ai incercat asta?

Am scris un tutorial mai detaliat aici: https://popescuhertz.com/......-cu-pas/47

| Blonda29 explică (pentru popescuhertz):

Eu nu reusesc? mă poți ajuta?