| Tryon a întrebat:

Buna ziua TPU. Am un laptop cu un AMD 530 Vram4GB GDDR5, cica, in control panel-ul ala de la amd imi apare ca are 4gb, peste tot pe internet imi apare ca are 4 gb, dar eu cand m-am uitat pe CPU-Z nici nu mi-a aratat ca am placa dedicata, doar aia integrata. Ok pe gta 5, care merge relativ binisor la Settings imi apare ca am doar 512MB, nici macar aproape de 4GB cum ar trebui, jocul e pe HIGH PERFORMANCE, la fel si power plan-ul, si tin la incarcat laptop-ul cat timp ma joc, de ce nu imi arata cat am de fapt? Iar in task manager cat timp am jocul in bara placa dedicata trece cu greu de 50%, Iar acolo imi apare ca am total memory de 4000+MB(4GB) si e 0.1/4 dar dedicated memory de 512, si ala e 512/512 nu inteleg daca e ok sau nu, de asta am intrebat aici, am citit ca trebuie sa aloc ram din laptop si sa ii fac vram, dar asta am citit doar la placi integrate. Simt ca trebuie sa fac ceva ca sa imi folosesc placa cum trebuie, nu am mai gasit aproape deloc aceasta problema, cum pot sa o rezolv? Sunt convins ca placa are 4gb, nu ca doar atat poate avea. Ofer funda! link laptop: https://www.pcgarage.ro/......inum-grey/

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=WN8qbzHEe8g
Mai mult de atat n-ai ce sa-i faci. Decat daca ai optiune in bios ce te impiedica s-o utilizezi (foarte slab probabil).

| Tryon explică (pentru CM7YRE):

Nu am optiunea, dar poti sa imi explicii de ce am problema aceasta? Sau daca e o problema

| CM7YRE a răspuns (pentru Tryon):

Nu inseamna ca e o "problema"; poate fi ceva din setari sau programe; daca este chiar o "problema" atunci mergi pe ideea ca ori nu o detecteaza corect, de la placa de baza, ori reflow/reballing la chipset, ori ti s-a "ars" ori...sunt foarte multe chestii, situatii. Actualizeaza driverele si fa ca in video si o sa fie ok.