| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua, utilizatori TPU, am o curiozitate, dacă am un fișier sa zicem cu virus se poate sa fie invizibil, sa zicem sa nu îl vad?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un fisier da poate fi catalogat invizibil (dar nu in sensul> fizic sa nu existe!), virusii si elementele malware se ascund astfel, un exemplu viermii de retea; ATENTIE! nu toate fisierele de pe un device care sunt "ascunse" sunt elemente malware, multe dintre fisierele importante ale sistemului sunt ascunse din diferite motive unul ar fi acela ca sa nu fie sterse din greseala si astfel sa faca sistemul de operare inutilizabil! Cei care folosesc windows stiu exact acest lucru

La modul general fisierele "invizibile" (nu doar malware!) poarta denumirea>> HIDDEN cu alte cuvinte ascunse, insa ele pot fi facut vizibile cu mici cunostinte IT
unele foarte usor> se da click pe un anumit folder si se debifeaza atributul HIDDEN, din acel moment acel fisiere vor deveni vizibile
La altele necesita cunostinte avansate pentru a le afisa!

In orice caz pentru virusi si elemente malware recomand sa ai antivirus cu update la zi si un antimalware, sa rulezi scanari cu ambele sisteme antivirus si vei vedea daca ai malware sau nu in acel dispozitiv

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Malwarebyte ar fi bun nu cred ca am virusi ca nu am instalat nimic dar nu ai de unde sa știi de unde vin

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,daca folosesti windows 10/11 si ai activat windows defender cu updates la zi in plus instalezi si malwarebytes pentru second opinion si identificare malware, este un combo foarte bun!