| nikmen a întrebat:

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu o problema :
-am 2 boxe pasive si are urmatoarele caracteristici:
-impedanz - 4 Ohm
-nennbelastbarkeit -60 watt
-musikbelastbarkeit -100 watt
Si doresc sa-mi cumpar un amplificator normal (nu sa-mi arda boxele sau invers) pentru boxele astea,
va rog sa-mi dati ceva sugestii, cate iesiri trebuie sa aiba, de cati watti..., cat mai multe informatii.
Va multumesc

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut i ati un amplificator de firmă, Akai, Sony ceva japonez, iar sa fii atent cum conectezi boxele, firul roșu este intotdeauna + (plus) iar firul negru-(minus), in cazul de față ai nevoie de un amplificator care sa scoată 4 Ohmi, si 80-100 wats, ca sa nu ai nicio problemă cu boxele adica să se spargă membranele, sau cu amplificatorul să arzi finalii, nu il da mereu la maxim, intrucit fortezi mult finalii si cedează, iar dacă boxele nu rezistă se ard difuzoarele, cel m ai bine este să sa fie boxa putin mai mare ca wataj si ohmi față de amplificator, ca să nu suprasoliciti tranzistorii finali din amplificator. Succes.

| XtremeX a răspuns:

Un sfat ia-ti IEI A-350 amplifocator hi-fi de 2x30 watt reali, o sa iti duca boxele alea linistit la nivel maxim, eu am unu si il folosesc la 2 boxe alien de 220w 30cm. Are corector de ton incorporat, preamplif, foarte fain lucrat, si cand prinzi de el se simte are 6-7kg si un trafo foarte generos. Iar daca vrei altceva si daca il iei secound neaparat dai jos carcasa sa vezi trafo sa nu te afli cu ciment sub el si sa fie greu la mana. Cunoscatorii stiu, chinezii pun o ditamai placa de beton si un trafo de dabia il zaresti. A-350 re 2x30watt echivalent cu un 2x190watt chinezesc laughing