| ladyautumn a întrebat:

BUNAA! Doresc sa invat sql sau java... mentionez ca nu am habar de programare insa imi doresc sa aflu multe. sunt studenta la constructii si nu ma regasesc in asta deloc. Vreau sa imi maresc orizontul cu programarea. mi se pare interesant si vreau sa incerc si asta. ma poate ajuta cineva cu informatii? (traininguri, cursuri online, orice poate fi util...) big grin

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu nu ai nicio idee despre programare in primul rand nu te apuci din prima cu limbajul. Iei niste manuale de info de liceu si vezi ce e aia o schema logica, ce sunt alea structuri de date si control, ce e aia o variabila, ce e ala un pseudocod, ce e ala un algoritm samd.

Dupa ce intelegi cu ce se mananca programare pe urma incepi sa pui in practica cu ajutorul unui limbaj, dar nicidecum nu e de recomandat sa incepi cu Java care e un limbaj orientat obiect si foarte complex. C/C++ este cel mai pun pentru inceput

| CinevaNou a răspuns:

Http://www.amazon.com/dp/0132130807/?tag=stackoverfl08-20
In romana nu stiu ce carti bune ai putea gasi, google.

| daassh a răspuns:

Youtube, e primul pas, acolo ai sa gasesti tutoriale basic iar apoi poti sa incepi sa exersezi cunostintele dobandite, iar daca ai posibilitatea sa faci voluntariat apoi la o asemenea firma ar fi excelent.Succes!

| suntserios a răspuns (pentru daassh):

Youtube e ultimul pas, si e un pas extrem de gresit. Youtube nu ofera nicidecum informatie de caliltate si nici consistenta. Plus, sa inveti programare dupa un video e pierdere de timp

| daassh a răspuns (pentru suntserios):

Daca tu crezi asta, eu iti respect optinia, dar nu sunt de acord cu ea, personal am invatat basic-ul de HTML de pe youtube, ca mai tarziu sa ma incurc si cu PHP tot in acelasi mod.

| suntserios a răspuns (pentru daassh):

HTML in primul rand nu e limbaj de programare si nu prezinta complexitatea unui limbaj de programare. Eu iti garantez ca daca ai invatat PHP de e youtube si te intreb cu ce se mananca ponterii si alocarea de memorie nu prea ai sa stii.

Programarea serioasa nu se intavata de pe youtube, unde repet, din punctul meu de vedere informatia e inconsistenta si lipsesc fundamentele. Asta daca vrei sa inveti la modul serios, asa de hobby e alta poveste

| CinevaNou a răspuns (pentru suntserios):

Tu folosesti pointeri si aloci memorie de mana in php?

| suntserios a răspuns (pentru CinevaNou):

Se discuta despre o cariera aici, cel putin la nivelul celui care a pus intrebarea nu doar despre un hobby.

Pentru un programator bun limbajul este doar o unealta, principiile programarii si modul de comunicare cu masina in sine raman la baza. Un programator bun spre foarte bun trebuie sa fie capabil sa priceapa ce se intampla in spatele unui limbaj de programare. Un programator slab spre mediocru se multumeste cu limbajul invatat de pe rost ca o poezie.

| CinevaNou a răspuns (pentru suntserios):

Am impresia ca nu stii decat c/c++ si crezi ca toate limbajele sunt exact la fel. In java si php nu e nevoie sa te chinui cu pointeri si alocari de memorie, ai garbage collector si alte ajutoare, deci e mai noob-friendly.

| suntserios a răspuns (pentru CinevaNou):

Ce am zis eu si ce ai priceput tu...

Am lucrat cu destul limbaje si am destul experienta incat sa stiu despre ce vorbesc. Intr-adevar, nu te chinui cu pointeri si alocari de memorie in Java sau C# sau php. Asta din simplu motiv ca limbajele au fost de asa natura construite incat sa ofere programtorului o unealta de lucru mai productiva.

Repet ce am spus la raspunsul de mai sus. un programator slab spre mediocru sau un programator care face treaba asta doar ca si hobby nu are nevoie sa stie ce se intampla in spatele sintaxei unui limbaj pentru ca simplu lui tel este sa copie niste linii de cod si in final sa vada un rezultat in consola/browser/interfata grafica.

Daca ai nevoie sa folosesti referinte spre exemplu, ce faci? Iei de bun un exemplu de pe net, fara sa intelegi ce inseamna si ce se intampla in spate. Asta face diferenta intre programatorii de duzina si un programator bun care chiar intelege codul pe care il scrie.

De aia sustin ca tutorialele de pe yotube nu sunt deloc potrivite pentru cineva care vrea sa faca cariera in programare. Acolo nu se explica lucrurile de baza, pur si simplu se merge pe principiul... copie codul asta si o sa iti iasa ceva in final.

| CinevaNou a răspuns (pentru suntserios):

Pentru un incepator care nici macar nu stie ce IDE instaleze, ma indoiesc ca conteaza ca incepe cu java sau c++ cand scrie algoritmi de liceu.
Daca ai nevoie de referinte, cauti si citesti si intelegi. Daca tu ai inteles prima data pointerii si apoi ai facut conexiunea cu referintele, nu vad de ce nu s-ar putea si invers, pentru cineva care incepe cu java sa inteleaga referintele intai si apoi sa faca si conexiunea cu pointerii din c/c++, asta daca o sa-l invete vreodata.
De youtube nu stiu ce sa zic, eu il folosesc pentru alte lucruri.

| suntserios a răspuns (pentru CinevaNou):

Discutia a pornit de la intrebarea cuiva care incerca sa se reprofileze si sa inceapa o cariera din asta, nu era vorba despre temele de la ora de informatica

| CinevaNou a răspuns (pentru suntserios):

Si crezi ca cineva care n-are niciun habar de programare poate sa stie serios java fara sa stie macar algoritmi de liceu?

| Casper94 a răspuns:

Eu sunt student la informatica si crede-ma e foarte foarte greu :) insa poti incerca http://tutorialehtml.com/
dupa cauta tutoriale css, xml, java...ia le in ordine sa poti intelege ceva:) daca esti dornica sa inveti programare poti incepe cu c/c++, visual basic etc etc insa pentru programare vizuala iti pot recomanda scratch vei intelege mai multe :). repet e groaznic de greu.