| GiiaaBăă a întrebat:

Bunăă TPU. Am un Samsung GT-S5260 Star II, si am o intrebare. De ce nu pot sa ating telefonul si cu alte obiecte in afara de deget? Ca stiu ca pe unele telefoane, poti umbla si cu varfuri de stilouri, bete, pixuri, nu doar cu degetul. Vreau asta pentru ca am pe el un program Paint de desenat, si nu pot sa desenez cu degetul, imi zice ca am nevoie de bat din acela special. Si i-am trimis Paint-ul si verisoarei mele, care are un Samsung cu Hello Kitty, nu stiu exact cum se numeste, si aveam eu prin casa un betisor ascutit, si poate sa deseneze cu el. Eu de ce nu pot? Daca imi cumpar un creion dala (stylus) merge? Sau ecranul telefonului meu e facut numai pentru deget? Dau FunditZza si Votikk

Răspuns Câştigător
| Karakter1 a răspuns:

Telefonul tau nu are functia de-a fi atins cu alte obiecte.Incearca sati cumperi altul mai performant.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| GiiaaBăă explică (pentru Karakter1):

Deci daca imi cumpar stylus tot nu merge? Nu pot sa fac nimic? big grin

| sonny89 a răspuns:

Exista si creioane speciale pentru acest tip de display. Sunt cam scumpe. Nu incerca cu cele obisnuite, ca nu merg.

| GiiaaBăă explică (pentru sonny89):

Aha... deci sigur exista? Si daca vreau sa imi cumpar, ma duc cu telefonul ca sa il arat, ca vreau sa il si testez ca sa mearga. Si pe unde se poate gasi in Bucuresti? Cam cat costa?

| GiiaaBăă explică (pentru sonny89):

Aha. deci sigur exista? Si daca vreau sa imi cumpar, ma duc cu telefonul ca sa il arat, ca vreau sa il si testez ca sa mearga. Si pe unde se poate gasi in Bucuresti? Cam cat costa?

| sonny89 a răspuns (pentru GiiaaBăă):

Nu stiu exact unde se poate gasi in Bucuresti. Si nici nu stiu cat costa. Probabil nu mai mult de 50 RON. Stiu ca pentru iPad am vazut la 20 de euro. Si e cam acelasi lucru. Ideea e ca ai putea incerca cu orice stylus care in varf are un material conductor. Cele de plastic nu vor functiona niciodata.

| Sisilia a răspuns:

Fato se atinge doar cu degetul am avut si eu unul din ala si crede-ma doar cu degetul

| Dan_Bog_1988 a răspuns:

E o diferenta de ecran, p-ala Hello Kitty (Samsnung s5230) are un ecran rezistiv(in engleza "resistive", cauta pe google) si Star II are ecran capacitiv (engleza "capacitive" iarasi cauta pe google). E mult de explicat, dar cu un search rapid pe google afli despre ce este vorba(ex: capacitive vs. resistive screen)