| ancuta286 a întrebat:

Bunaaa! Laptopul meu nu mai porneste. Era pus pe sleep gen. Si acu voiam sa intru pe el. Ledurile sunt aprinse. Se aude putin ventilatorul si atat. Ecranul nu vrea sa porneasca nici decum. Si nu pot nici sa il opresc din buton. Nu are acumulator in spate ca sa pot sa il scot si sa il.pun la loc. Am nevoie de el urgent, intr-o ora jumatate am ora video. Heeeelp

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu pot nici sa il opresc din buton"

ține lung apăsat, măcar 5-6 sec

| NLS a răspuns:

Nu ai deloc imagine pe el?
Nici acel ecran de inceput, unde arata tastele pentru intrat in BIOS, Quick Boot Menu si unde se listeaza mai apoi discurile si cantitatea de RAM?

Afiseaza textul "No signal"? (dupa putin timp dispare si acesta)

1. Misca putin ecranul in diverse pozitii,
poate s-a miscat panglica ce conecteaza ecranul de placa de baza.

2. Daca nu isi revine, deconecteaza-l de la priza, scoate toate USB-urile conectate la el,
si apasa butonul de oprire mai mult timp, circa 12-15 secunde.
(dar nu mai mult de 18-20).

Vezi daca s-a oprit.
Acum porneste-l normal si vezi cum face.

| sierra1 a răspuns (pentru NLS):

"dar nu mai mult de 18-20"

pentru mine: de ce?

| NLS a răspuns (pentru sierra1):

Pentru ca de aproximativ 15 secunde e nevoie sa descarci condensatorii, o mentinere mai indelungata nu ar avea rost.

Timpul acesta e specificat la mai toate laptopurile, am vazut si 10 secunde, dar mai rar.

Turn off the computer.
Remove the computer from any port replicator or docking station.
Disconnect all external connected peripheral devices such as USB storage devices, external displays, and printers.
Unplug the AC adapter from the computer.
For most laptops, press and hold the Power button for 15 seconds to reset.
Plug the AC adapter back into the laptop computer, but do not connect any of the peripheral devices.
Press the Power button to turn on the computer.

| sierra1 a răspuns (pentru NLS):

Bine de știut
(totuși, intre noi, 15 sec pentru descărcare capacitori când consumul unui laptop de la rețea e măricel, practic pare ultra lung - se descarcă in fapt in 1 sec (unele au un led))

| sierra1 a răspuns (pentru sierra1):

Că gândeam că zici că-i dăunează