| mrBean008 a întrebat:

Buun,ce ati alege dinte Intel i7 2600k si Intel i7-3820 si care e mai bun?(eu vreau 2600k dar 3820 are unele chestii mai bune si atentie:e mai ieftin putin ca nu are cooler)

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Daca il vrei pentru gaming, nici unul.
Este suficient un i5 3570k + o placa de baza cu chipset Z77.

@nrsposeidon: vezi ca i7 3820 nu este din generatia noua, ci este pe socket 2011 SB-E.

3 răspunsuri:
| Seby80 a răspuns:

Sincer, i7-3820 pentru ca e generatia noua, anume Ivy Bridge, si 20% mai puternic decat anterioarele, depinde ce vrei sa faci cu el, daca e pentru jocuri, overclock nu e neaparat, daca vrei sa faci programe, editari video cat si foto, impreuna cu o placa video, merge OC. Mai adauga si tu vreo 200lei pentru un cooler Thermalight, iti zic ca merita, daca vine box, ia-l asa, cum am mai zis-o, depinde ce vrei sa faci tu cu acest procesor.

| Ic3Heart a răspuns:

Ai putea sa alegi ivy bridge: 3570k (i5) sau 3770k (e mai scump, i7), oricum singura diferenta intre i5 si i7 este ca i7-ul are hyperthreading (mai adauga inca 4 nuclee virtuale), ceea ce nu prea este necesar, deci nu e neaparat sa ramai la i7.