| DenisIonut01 a întrebat:

Ca sa functioneze un laptop mai bine trebuie curatat si in alta parte in afara de cooler/pasta pe procesor?

Daca da, ce anume si cu ce anume?

Am desfacut laptop-ul si am pus alta pasta si acum merge bine dar as vrea sa il fac ca nou, placa si componentele daca le sterg cu putin spirt e bine sau afecteaza?

Tastatura cum as putea sa curat santurile? ma gandesc ca daca o bag in apa nu mai functioneaza veci laughing

Nu cred ca conteaza dar laptopul meu e hp625

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Aparatele electrocasnice(in cazul tau tastatura/display/fante aerisire) se curata cu un spray antistatic.Il gasesti in supermarketuri.Ce va cu "W5" scris cu rosu. Tubul e albastru de 300 ml.Pentru componente e bine sa folosesti spray un tub cu aer comprimat:

http://www.shopmania.ro/q-spray-aer-comprimat

il gasesti in magazinele de componente PC(da unde ai cumparat pasta termoconductoare).

| Radu284 a răspuns:

Saca ai desfacut laptopul, e bine sa scoti praful din el, dar nu incerca sa-l cureti cu spirt, pentru ca nu iti va afecta cu nimic viteza.

Tastaturile normale se pot spala cu apa/detergent, dar trebuie lasate mult la uscat. Si uneori trebuie sa le desfaci dupa, sa scoti apa dintre foliile alea de plastic (ceea ce consuma o gramada de timp). Si tastaturile de laptop se pot spala asa, dar bieinteles ca trebuie detasate de laptop intai, si sa fi sigur ca s-au uscat bine.