| AndreiFTW1 a întrebat:

CAD to realitate.Cum pot transforma o proiectare 3d in realitate, spre exemplu: dintr-o proiectare 3d >= masina/usa/obiect de metal

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Materializarea unui proiect CAD nu presupune neapărat o imprimanta 3D.
Ai auzit de electroeroziune? De frezare pe 6 axe?

Iar in ce privește imprimantele 3D, acestea nu se rezuma la tehnologia FDM (FUSED DEPOSITION MODELING).
Exista sinterizare laser, stereolitografie și alte derivate ale acestora.
Aceste tehnologii se bazează pe niște compuși organici, niște rășini speciale, combinate cu particule de metale.
Și preturile încep de la 150.000€.

Exista și imprimante industriale ce lucrează cu metale pure:aluminiu, otel, cupru, bronz, alama, aur, platina, argint, titan, însă preturile sunt de ordinul milioanelor de euro.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O imprimantă 3D face așa ceva dar nu din metal

| AndreiFTW1 explică:

Am vazut parca ceva de genul, dar nu imprimanta 3d, si da, era din aluminiu, NU din plastic