| Ruines a întrebat:

Calculatorul meu e plin cu virusi. Are 360 in carantina... Ce sa fac sa-i sterg? Cu malwarebytes Anti-Malware nu merge, cu kapersky nu merge... spuneti-mi un program care sa nu consume asa multe resurse (cu kapersky de exemplu se blocheaza timp de 12 ore - nu exagerez)

Răspuns Câştigător
| stanly7 a răspuns:

Incearca Combofix si malwarebytes
(sau/si dr web) in safe mode.
https://www.youtube.com/watch?v=7PRWXVD_8-8
Malware se foloseste in safe oot cu rezultate foarte bune.
Apoi combofix.

| stanly7 a răspuns (pentru stanly7):

In safe mode intri atunci cand porneste pc-ul si tu apesi tasta F8 (de mai multe ori ca sa fi sigur) sau
http://www.cnet.ro/2004/11/29/lansare-in-safe-mode/

8 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Reinstaleaza sistemul de operare.
Daca sunt in carantina cu ce te deranjeaza? Lasa-i acolo.
LA este nod 32 sau eset smart security la tools, la quarantine dai click dreapta si delete from quarantine.
Daca dezinstalezi antivirusul pe care-l folosesti zboara si virusii din carantina.

| pozeanimate a răspuns:

In carantina cui?

Răspuns utilizator avertizat
| dDiiana a răspuns:

N-ai sanse, sunt prea multi. Faci asa : instalezi un windows, si formatezi toate partiile. Si dupa ce l-ai instalat, ca anti-virus eu zic sa pui deep freeze, e un anti-virus care sterge singur dupa fiecare restart, si asa o sa iti intretii windows-ul mereu "nou" si curat.

| stanly7 a răspuns (pentru dDiiana):

Deep freeze nu este un antivirus ci un program care face o imagine sistemului apoi la restart reface acea imagine indiferent ce modifiari au fost facute anterior.(=reboot sistem restore)
Dar sunt placut uimit sa va ca stii despre astfel de programe.
Eu am folosit returnil, un program asemanator si gratuit.
Din cate vad deep freeze nu este free, din pacate.

| dDiiana a răspuns (pentru stanly7):

Dar nu toate modificarile se restaureaza, poti sa setezi care partitie vrei unde sa pastrezi ce instalezi sau salvezi, sunt mai multe optiuni, poti si sa pui toate partiile sa stearga tot la restart. si da, in mod normal nu e anti-virus, dar eu il folosesc ca pe un anti-virus, chiar mai bun.

| paul50086 a răspuns:

Eu folosesc antivirusul AVG si sunt foarte multumit de el...in cateva minute imi scoate toti virusii... uite si un site de pe care il poti descarca: http://www.softpedia.com/get/Antivirus/AVG-Free-Edition.shtml