| Criiss16 a întrebat:

Calculatorul meu merge ffff greusad. Se blocheaza de 1000 de ori si trebuie sa ast 10 min sa se deblochezesad. Nici pe TPU nu prea pot sta din cauza astasad. Cum sa-mi reformatez singura calculatorul cu un windows xp scos de pe internet? HELP ME PLSS!

14 răspunsuri:
| adi_7507 a răspuns:

Chestia asta nu se poate explica aici. Cel mai bine e sa apelezi la un prieten.

| adi_7507 a răspuns:

Sigur, cam asta ar fi cauza principala.

| adi_7507 a răspuns:

@andrei: [...] parola de administratorului (asta e bine sa o alegi lunga si complicata) [...]

Pentru ce asa ceva? Desigur, apreciez ca ai incercat sa ajuti, desi, dupa cum ai spus si tu asta nu se face dupa un tutorial ci e indicat sa apelezi la un prieten - mai ales cand nu prea ai cunostinte IT.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Trebuie doar sai mai adaugi putina memoriebig grinbig grinbig grin RAM asa pateam si eu dar merge foarte bine acum daca i-am adaugat memorie

| AndreyIstetul a răspuns:

Eu nu cred ca windoes xp e problema! Il am si eu de mult timp, si nu mi-a facutnici o problema! Si mie mi se intampla asa! Dar nu din cauza windows-ului(am observat mai tarziu! Si eu dadeam vina pe el! dar nu e el! Ori ai virusi! Ori ai multe foldere temporare! Incearca programul:
Ashampoo WinOptimizer 6

| Criiss16 explică:

Daca merge greu poate fi din cauza virusilor?sadNu am putut sa-mi instalez antivirusul si cred ca am si virusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa incerc sa iti explic in mare cam ce trebuie sa faci, este bine totusi sa apelezi si la cineva care a mai reinstalat windows-ul)
In primul rand trebuie sa faci rost de un CD Blank (gol) si sa scrii imaginea de windows pe care ai downloadat-o.
Apoi introduci cd-ul in calculator si dai restart.
In timp ce porneste fii atenta la ceea ce scrie pe ecran, si apasa tasta indicata pentru a intra in Boot Menu (sau ceva asemanator).
Dupa ce ai apasat tasta respectiva alegi sa porneasca de pe CD.
Daca ai scris bine CD-ul, iti va aparea un text : "Press any key to boot from CD", apesi o tasta.
CD-ul contine un program de incarcare a diverselor componente necesare instalarii, astepti pana ce ajungi la partea in care te intreaba ce vrei sa faci.
Prin meniuri alegi Partitionare, si de acolo formatezi harddisk-ul.
Dupa ce ai formatat HDD-ul, alegi partitia pe care vrei sa iti instalezi windows-ul ( lumea instaleaza de obicei pe partitia C).
Dupa aceea windows-ul ar cam trebui sa se instaleze singur, te va intreba trei chestii: regiunea in care esti(pentru a regla ceasul si limba pe tastatura), iti va cere sa iti configurezi internetul (workgroup/domain, nume calculator) si ultimul lucru iti va care codul serial al windows-ului (NOTA: asta iti trebuie neaparat) si parola de administratorului (asta e bine sa o alegi lunga si complicata).
Dupa aceea Windows-ul va finaliza instalarea, iti va restarta calculatorul si va porni cu welcome screen big grin.

IMPORTANT: pe langa cd-ul cu windows iti vor trebui si CD-urile cu care a venit calculatorul, pe acele cd-uri se afla Driverele pentru diverse componente din calculator, pe care windows nu le poate recunoaste de unul singur (printre acele componente poate fi si placa de retea, deci s-ar putea sa ramai fara internet pana nu instalezi driverele necesare).
Multa Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai greu sa iti zica cineva pe forum... O. o trebuie sa chemi un prieten care stie si a mai reinstalat windows-uri(si ai grija ce downloadezi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut probelma
cauta windws xp 2 si iti dau cd keyu aici winda-2233-adff-qwer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci tu trebuie " sa tragi uindosu" pa un CD si atunci cu cd-ul in el il restartezi si il formatezi in NTFS sa nu cumva sa il formatezi in FAT32sau in FAT ca e al dracu da dificil itii trebuie niste coordonate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie windows Xp pe strong

| KlaudyaAddha a răspuns:

Pai daca merge foarte greu inseamna ca e virusat. (Asa mi se intampla si mie)
Ar fi bine sa chemi un prieten sau pe cineva priceput in domeniu, reinstalarea Windows-ului nu este foarte usoara (crede-ma mi-am reinstalat Windows-ul de vreo 5 ori si a durat vreo 2-3 ore pentru ca avea memoria aproape plina big grin )

| Gabrielabuc a răspuns:

Merge ff greu datorita virusilor sau datorita virusilor, sau pentru ca ai memoria foarte incarcata si trebuie sa mai stergi din documentul c sper ca ti-am fost de ajutor. pls funda

| catacfr a răspuns:

Daca nu ai cd-key ti-l dau eu numai intra pe catacfr_07 adresa de mess si vb acolo