| anonim_4396 a întrebat:

Cand cumperi un laptop cu free dos trebuie sa instalezi windows? Insa trebuie instalate si driverele?
Am mai reinstalat windows pe laptop vechi insa atunci am instalat 3 drivere :Internet -Audio -Video. Oare acum e la fel sau trebuie si altele?
Pentru internet aveam un program salvat pe stick, iar dupa ce mi-am pus netul am cautat pe net dupa placa video si audio.

2 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Windows 10 iti baga direct drivere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai alt laptop pe care poti cauta, iei driverele de la acel laptop nou si pe pui pe un stick. le instalezi direct de pe stick pe noul laptop. Eu de pe desktop le-am descarcat si am instalat pe laptop. Laptopul ar trebuie sa-ti vina cu un CD de drivere dar nu le instala pe alea pentru ca nu sunt actualizate de nu sunt bune. Ia ultima versiune de la drivere de pe net.
Normal ca dupa ce pui windows nou pui din nou si driverele. Audio, video, net, procesor si ce iti mai trebuie tie. Cei de la Intel o gramada de drivere ce le poti descarca. La internet iti trebuie instalat doar wireless-ul. Nu tin minte sa fi instalat altceva pentru net.
Si inainte de a te apuca sa instalezi programe de pe net, pune intotdeauna prima data antivirusul. Numai un program naspa sa instalezi fara antivirus si sa vezi cum face figuri computerul ca are ceva nasol in el.
Nu te apuca sa descarci programe de pe net fara antivirus.