| Username1 a întrebat:

Cand deschid laptopul ecranul ramane stins. Se aude sunetul de la windows, se deschide normal, doar ecranul nu merge. De la ce credeti ca e?

9 răspunsuri:
| AxelBv a răspuns:

Placa de baza nu are cum sa fie din moment ce se incarca windows-ul. Poate placa video, poate cablul de la monitor pana in PC, poate e alimentarea monitorului. Verifica-le in ordine inversa si descoperi ce are.

| tbogdan22 a răspuns:

La laptop ai o tasta FN si pe cele cu F1, F2...F12 ai niste pictograme, la Acer FN si F6 in acelasi timp dezactiveaza displayul si activeaza iesirea pentru monitor, la alte modele pot fi alte taste, incearca FN si F6 sau FN si alte F-uri, e posibil sa fie dezactivat.
Daca nu se aplica solutia du-te la un geam, ai nevoie de lumina naturala cat mai puternica si cerceteaza cu atentie ecranul sa nu fie lovit, crapat, la lcd-uri (led=lcd diferenta o face iluminarea doar) daca ecranul are o mica crapatura sunt 90% sanse sa nu mai functioneze deloc.
Apoi cat de vechi este? este posibil sa fie conectorii care fac legatura intre placa de baza si ecran, e firesc sa se uzeze dar numai in cazuri exceptionale acestia sunt afectati, vezi daca ecranul mobil cand il inchizi se inchide lin sau nu scoate sunete pe masura ce il inchizi. Daca este totul este ok la prima vedere vis-a-vis de ce am spus mai sus, adreseaza-te unui service, recomand chiar unde ai garantie poate fi si o problema hardware, sunt placi de baza/video care fac parte din loturi ce au fost proiectate gresit si datorita faptului ca se supraincalzesc plasticul se dilata si integratele au de suferit fizic, daca se va dovedi a fi asta problema se acopera de garantie si nu ai dc sa iti faci griji.
Daca observi o problema fizica crapatura...etc, tot la service rezolvi dar astfel de probleme nu sunt acoperite de garantie, si cam costa, ideal ar fi daca cunosti pe cineva ce are experienta cu laptopurile si cel mai ieftin in caz ca este ecranul sau vreun conector te scoti comandand componenta de pe ebay.

| DeeyuAndrei a răspuns (pentru tbogdan22):

Mulțumesc mult! A funcționat și la Lenovo

| Anca95 a răspuns:

Poate fi placa video sau chiar si cea de baza.Eu am patit asa la calculator si intial credeam ca e placa video, insa era cea de baza.

| AnotherCatWoman a răspuns:

Din pacate este foarte posibil sa fie placa video, deoarece spui ca ti se aude sunetul de pornire. Cel mai bine este sa te duci cu el la o persoana care se pricepe( deci care se pricepe, nu la unul care le bajbaie) sau, daca mai este in garantie( ceea ce ar fi ideal) la service. Bafta!

| SGFlorinel a răspuns:

Specifications, technical specifications, technical data, presentations, mobile phones, gsm,

accessories, review - www.games-hd.com

| nicusorpacuraru a răspuns:

Eu zic sa ii instalezi windowsul din nou, asa am facut eu la pc...nu imi mai aparea nimic pe monitor si apoi i-am dat format si a mers.

| Rubenbt a răspuns:

Salut man, problema poate fii de la lampa laptopului.Asa am pait eu, fix cum ai specificat tu.Se aprinde totul dar nu se vede nimic. Apasa pe tasta FN tine apasat si in acelasi timp apasa de mai multe ori pe tasta F6. Daca nu o iau nicidecum, du-te la o sursa de lumina, evenutal lampa, si uita-te vezi daca vezi ceva pe ecran, daca vezi inseamna ca e lampa care e arsa si te va costa 80 de lei sa o schimbi, in functie de modelul si firma laptopului.Bafta

| Bld_Vasile_2001 a răspuns:

Cum il formatezi daca nu se aprinde