| XxXJoK3rXxX a întrebat:

Cand incarc bateria laptopului trebuie sa tin laptop inchis sau deschis. funda

Răspuns Câştigător
| Predator30 a răspuns:

Am inteles perfect, nu scoate bateria e cea mai mare prostie pe care vrei sa o faci..pentru ce sa o scoti? ca ea cu timpul se degradeaza daca nu o folosesti plus de asta sa iti spun cum trebuie sa faci si ar fi bine, deci ai laptopu si bateria in el si sa zicem ca iti arata ca mai e 10 la suta si dupa o incarci si daca poti ar fi bine dupa ce o incarci sa nu mai ti laptopul pe curent si sa il folosesti pe baterie, si tot asa, asta ca sa aiba un trai mai lung bateria, acum faci cum doresti si cum poti..eu asa fac si fratele meu la fel si el are laptopul de 1 an si 3 luni si ii tine bateria 4 ore la notebook si mie la laptop imi tine 2 ore, sper ca te-am ajutat,
Numai bine.

11 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

In general bateria nu trebuie tinuta in laptop impreuna cu adaptorul conectat. In 18 luni, daca tii mereu conectate atat bateria cat si adaptorul, poti arunca bateria, nu mai ai ce face cu ea. (am patit asta, pentru ca nu am stiut). De asta, poti tine adaptorul mereu conectat daca laptopul tau are un loc fix in casa, si sa scoti bateria. Daca in schimb ai nevoie de baterie(daca te plimbi cu laptopul prin casa), va trebui sa incarci bateria doar atat cat trebuie.(pana se stinge semnalul luminos).Nu conteaza daca e inchis sau deschis. Daca e inchis, se incarca bateria mai repede, daca e deschis, mai greu. Crede-ma pe cuvant sau cumpara alta baterie peste un an jumatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie neaparat sa il tii inchis, asa se va incarca mai repede.

| Predator30 a răspuns:

Poti sa il ti deschis linistit ca nu se intampla nimic, eu de jumate de an fac la fel si ma tine in jur de 2 ore bateria am un HP G56, O zi placuta!

| XxXJoK3rXxX explică (pentru Predator30):

Mai am o nelamurire cand staia acasa trebuie sa scot bateria si sal incarc direct si bateria sa o folosesc cand plec undeva (de ex:in vacanta). sper ca ai inteles.am laptop de 2 zile.un Acer

| XxXJoK3rXxX explică (pentru Predator30):

Deci cand mai am 10% din baterie.Imi apare un mesaj in care imi spune conectati bacteria la o sursa pentru a se reincarca!

| XxXJoK3rXxX explică (pentru XxXJoK3rXxX):

Bateria

| Predator30 a răspuns (pentru XxXJoK3rXxX):

Corect vezi ca sti, atunci o incarci la curent si dupa scoti cablul de curent si il folosesti pe baterie, si dupa ne auzim peste cat timp vrei tu si imi spui cat tine bateria, ca multi sunt viteji si iti spuneau cine stie ce pe aici si tu faceai dupa ei si nu era bine...Numai bine si sa le folosesti, pastrezi sanatos ne mai auzim.

| XxXJoK3rXxX explică (pentru Predator30):

Mi-ai fost de mare ajutor! Multumesc!

| Predator30 a răspuns (pentru XxXJoK3rXxX):

Pentru putin! Ma bucur ca am putut sa te ajut.

| XxXJoK3rXxX explică (pentru Predator30):

O singura intrebare(daca poti sa-mi raspunzi).In momentul bateria se incarca, are ceva daca mai umblu pe net.Adica sa nu scada din bateria. sper ca ai inteles!

| Predator30 a răspuns (pentru XxXJoK3rXxX):

Am inteles perfect, nu scoate bateria e cea mai mare prostie pe care vrei sa o faci..pentru ce sa o scoti? ca ea cu timpul se degradeaza daca nu o folosesti plus de asta sa iti spun cum trebuie sa faci si ar fi bine, deci ai laptopu si bateria in el si sa zicem ca iti arata ca mai e 10 la suta si dupa o incarci si daca poti ar fi bine dupa ce o incarci sa nu mai ti laptopul pe curent si sa il folosesti pe baterie, si tot asa, asta ca sa aiba un trai mai lung bateria, acum faci cum doresti si cum poti..eu asa fac si fratele meu la fel si el are laptopul de 1 an si 3 luni si ii tine bateria 4 ore la notebook si mie la laptop imi tine 2 ore, sper ca te-am ajutat,
Numai bine.

| pvg a răspuns:

Cand iti apare atentionarea aia cu baterie slaba il bagi la incarcat( sa fie deschis) si cand se incarca il scoti