| Dragos7899 a întrebat:

Când instalez Windows 10 se instalează singur DirectX?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde ce versiune de win 10 ai, acum a aparut versiuni noi care includ si DirectX https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

| PainTech a răspuns:

Salut!
DirectX este un set de componente din Windows care permite programelor ( si mai ales jocurilor ) sa comunice direct cu hardware-ul video şi audio.

Acesta NU vine preinstalat cu Windows. Totusi, majoritatea programelor si instaleaza automat versiunea de DirectX necesara daca au acces la internet.

| Dragos7899 explică (pentru PainTech):

Deci nu trebuie sa fac nimic se instalează singur

| PainTech a răspuns (pentru Dragos7899):

Exact.
Nu trebuie sa faci nimic. Exceptie faca cazul in care programul nu reuseste sa isi instaleze singur versiunea necesara.

| Dragos7899 explică (pentru PainTech):

Și ce DirectX îmi recomanzi pentru Windows 10?

| PainTech a răspuns (pentru Dragos7899):

Nu pot recomanda. DirectX-ul este un "dezastru" in ceea ce priveste versiunile si compatibilitatea. Exista foarte multe librarii DirectX, iar aplicatiile nu pot folosi decat versiunea pe care au fost create.

De exemplu o aplicatie care necesita DirectX11_vers40 nu poate folosi DirectX11_vers41.

*Acelasi lucru se intampla si cu MS Visual C++. Dupa cateva luni de folosire te intrebi de ce PC-ul are 20 de versiuni C++. Incompabilitatea versiunilor e raspunsul...
https://imgur.com/Zh6yUh6

| Dragos7899 explică (pentru PainTech):

Pai am văzut la cineva pe tutorial ca a instalat DirectX 10 și după avea și DirectX 9, 11

| PainTech a răspuns (pentru Dragos7899):

Esti sigur ca persoana respectiva nu avea celelalte versiuni instalate deja? Multe setup-uri instaleaza cateva din cele mai populare versiuni. Totusi nu iti garanteaza nimeni ca aplicatiile sunt compatibile exact cu acea versiune.

| Dragos7899 explică (pentru PainTech):

Mi a spus cineva ca windows 10 vine cu DirectX 12 instalat

| PainTech a răspuns (pentru Dragos7899):

Foarte posibil. Nu am mai cautat de mult informatii despre acest topic.

| Dragos7899 explică (pentru PainTech):

Îmi poți spune dacă directx 12 rulează pe orice placa video?

| PainTech a răspuns (pentru Dragos7899):

In niciun caz. Uite placile video care suporta DirectX 12 :

Intel: Intel Haswell (4th gen. Core) and Broadwell (5th gen. Core) processors

AMD: Radeon HD 7000-series graphics cards, Radeon HD 8000-series graphics cards, Radeon R7- and R9-series graphics cards, and the following APUs (which meld CPU and GPU on a single chip): AMD A4/A6/A8/A10-7000 APUs (codenamed "Kaveri"), AMD A6/A8/A10 PRO-7000 APUs (codenamed "Kaveri"), AMD E1/A4/A10 Micro-6000 APUs (codenamed "Mullins"), AMD E1/E2/A4/A6/A8-6000 APUs (codenamed "Beema")

Nvidia: GeForce 600-, 700-, and 900-series graphics cards, GTX Titan series

Nvidia a promis suport DirectX si pentru unele modele mai vechi pe viitor.

| Dragos7899 explică (pentru PainTech):

Oare pe o placa Radeon Vega 8 merge DirectX 12?

| PainTech a răspuns (pentru Dragos7899):

Da

| Dragos7899 explică (pentru PainTech):

Am vazut ca cineva a luat windows 10 pro cu 15 euro, dar nu stiu de unde ca pe pc garage e vreo 6 milioane

| Dragos7899 explică:

Deci nu trebuie sa fac nimic, se instalează singure

| Dragos7899 explică:

La AMD Vega 8 vreau sa știu dacă merge

| PainTech a răspuns (pentru Dragos7899):

AMD Vega 8 suporta DirectX 12_1.

| Andreescu_Stefan_1997 a răspuns:

Nu va trebui să îl instalezi ti