| cedracumacauti a întrebat:

Cand instalez windowsul trebuie sa bag tastatura cu fir sa functioneze sa apas "orice tasta"...ce setari trebuie sa fac pentru a putea instala windowsul si cu tastatura fara fir?

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În principiu nu se poate deloc. Există, într-adevăr, unele versiuni de BIOS-uri, de pe UNELE plăci de bază, care permit activarea anumitor opțiuni ce S-AR PUTEA să-ți permită asta.
Însă, în minim 85% din cazuri, NU se poate.

Pe cale de consecință, împrumută de la un prieten, dacă n-ai, o tastatură cu fir, fă-ți treaba și dă-i-o înapoi că doar nu instalezi windows-ul în fiecare zi.

Motivul pentru care nu se poate este acela că USB-ul are nevoie de un driver propriu pentru a funcționa - la fel și tastatura ta pentru a fi recunoscută de procesor. Iar aceste drivere nu se încarcă în secvența de boot - ci mult după în sistemul de operare.

Problema asta nu există însă în cazul PS/2 (mufa standard de tastatură) căci driver-ul de PS/2 este deja prezent în ROM și încărcat automat la pornirea calculatorului.
De altfel ăsta e și motivul pentru care tastaturile clasice nu vor dispărea prea curând de pe piață.

Salutare.

| cedracumacauti explică (pentru kongeriket):

Dar de mai multe ori am instalat windowsul cu tastatura fara fir laughing

| kongeriket a răspuns (pentru cedracumacauti):

N-am zis că n-ai făcut-o, am zis că nu e posibil pe majoritatea calculatoarelor.

| BigCode a răspuns:

Chiar nu sunt sigur de acest raspuns dar iti poti da seama foarte simplu. La deschidere poti folosi tastatura (spre exemplu poti incerca sa apesi delete ca sa intri in bios)?
Daca da inseamna ca nu e nici o problema deoarece Windows-ul nu e inca incarcat si tastatura ta va merge pentru instalare. Daca nu merge din pacate nu exista alternative. (Probabil doar ceva setari in bios). Iti recomand sa imprumuti de la cineva o tastatura big grin. Succes!