| nukeyly a întrebat:

Cand si unde se pune siguranta automata 3P+N si cand doar siguranta automata 3P fara N

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Un motor legat în stea (sau alt circuit) are nevoie de 3N+P dacă punctul comun e legat la nulul de protecție; altfel, sau pentru sarcini legate în triunghi, 3N e suficient.

| nukeyly explică:

Pe general la intrare in tablou e bine 3P+N? in loc de separator cu fuzibile? dar atunci se intrerupe nulul in toata instalatia mai departe si cele 3 faze.
In caz de fulger daca n-ai SPD, tine mai bine un separator decuplat(tras jos cand placi deacasa) sau una 3P+N decuplat?

| mihai69 a răspuns (pentru nukeyly):

Dacă e decuplat, nu contează tipul contactorului. Circuitul din aval ne mai fiind alimentat, e și protejat.

| KR0N5TADT a răspuns:

Acolo unde consumatorul trifazic nu necesită nul de lucru se pune doar 3P. Dar, dacă siguranța este cap de tablou de unde se ramifică și către consumatori monofazici, trebuie pus 3P+N, tensiunea lor de lucru fiind luată dintr-un nul și o fază.