| Bogdana_Danut_Oana_1998 a întrebat:

Canon sau Nikon? Ce parere aveti?happy

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Intrebarea asta nu are un raspuns foarte clar. Ambele fac aparate foarte bune, sensibil egale. Poate pe o anumita clasa Canon produce un aparat mai bun decat Nikon, iar pe alta clasa lucrurile stau invers. De asemenea, exista conditii in care un Canon se comporta mai bine si conditii in care un Nikon se comporta mai bine.

Eu unul am mers pe Canon datorita gamei "L" de obiective care mi se pare mai buna decat competitoarele Nikon. Dar poate este o optiune subiectiva.
Desi folosesc Canon de mai bine de 10 ani nu pot sa spun cu certitudine "Canon sau Nikon".

Inainte de a cumpara o camera gandeste-te ce vrei de la ea, apoi incearca si Canon si Nikon si vezi care-ti "vine" mai bine.

Succes!

7 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Ambele sunt foarte bune! Cauta un model care sa te avantajeze! Succes!

| laurson2m a răspuns:

Alege Nikon chiar daca unele sunt mai scumpe dar calitatea este exceptionala

| al3xander a răspuns:

Eu am Nikon si sunt foarte multumit de el, deci iti recomand Nikon

| Laaaaaariiiiiiiii a răspuns:

Părerea mea este că Nikon este cu puţin mai sus decât Canon, dar ambele au o calitate excepţională.
Eu am Nikon şi fac poze atât normale cât şi artistice. Are o grămadă de utilităţi, bliţ, capacitatea de a face mai multe poze pentru ca tu să alegi cea mai bună poză şi multe altele. Chiar dacă costă mai mult ia-ţi unul puţin mai mare, şi cu capacitate mai ridicată dee zoom [mărire]

| Anda1708 a răspuns:

Nikon happy

| Bogdana_Danut_Oana_1998 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.Eu am un Canon 1100 D.