| XDcata a întrebat:

Care dintre aceste 2 config este mai bun pentru gaming?

INTEL

Procesor Intel Pentium Dual Core G3430 3.3GHz Socket 1150 Box 400 RON
Placa de baza AsRock B85M Socket 1150 260 RON
Placa video Gigabyte Radeon R7 250 OC 1GB DDR5 128Bit 369 RON
HDD WD Caviar Blue 1TB SATA3 64MB 7200RPM 249 RON
Memorie Elixir 4GB DDR3 1600MHz 149 RON
Sursa Segotep Raynor Power 650W 199 RON

AMD

Procesor AMD FX-4130 3.8GHz Socket AM3+ Box 398 RON
Placa de baza Gigabyte GA-970A-DS3P Socket AM3+ 294 RON
Placa video Gigabyte Radeon R7 250 OC 1GB DDR5 128Bit 369 RON
HDD WD Caviar Blue 1TB SATA3 64MB 7200RPM 249 ROn
Memorie Elixir 4GB DDR3 1600MHz 144 RON
Sursa Segotep Raynor Power 650W 199 RON

Nu ma pot hotara care este mai bun desi eu as merge pe amd big grin.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

A doua, dar ambele sint facute cam cu picioarele, dupa cum zice si sasnet.

| SasNetRomania a răspuns:

Nici-una!
daca vrei o configuratie raspunde la urmatoarele intrebari.
care e bugetul tau maxim?
cand vrei sa faci achizitia?
la ce vei folosi acel sistem?
vrei un sistem silentios?
ce monitor ai? (rezolutie)

| XDcata explică (pentru SasNetRomania):

Bugetul meu maxim ar fi cam de 2000Ron
As vrea sa il iau peste 3-4 zile sau in 2014 in prima luna.
Sistemul o sa il folosesc la gaming.
Nu ma intereseaza cat de zgomotos este.
am un monitor mai vechi cu rezolutia 1280x1024 cu 75hz.
Oricum o sa ruleze toate jocurile din ziua de azi nu mai ca la o rezolutie mica si grafice medi-low.Pentru ca mie nu imi trebuie acu neaparat sa fie super pc de gaming.Asta e doar inceputul de pc dupa aia o sa-i fac upgraduri.

| SasNetRomania a răspuns (pentru XDcata):

Uite aici un pc bazat pe AMD la 21 milioane peste toate cele de mai sus.
care la rezolutia monitorului tau joci tot ce e pe piata la ultra, si pe full hd.
http://s12.postimg.org/67ooap7m5/21mil.png

| XDcata explică (pentru SasNetRomania):

Ms,dar eu esclud carcasa ca am deja un Zalman Z3Plus.big grin

| XDcata explică (pentru SasNetRomania):

Procesor AMD FX-6300 X6 6-core Socket AM3+ 484 Ron
Placa de baza AsRocK 970-PRO3 R2.0 Socket AM3+ 296 Ron
Placa video Sapphire AMD Radeon HD7790 1GB DDR5 128bit LR 509 Ron
HDD WD Caviar Blue 1TB SATA3 64MB 7200RPM 249 Ron
Memorie Corsair Value 4GB DDR3 1600MHz CL11 179 Ron
Sursa Segotep Raynor Power 650W 199 Ron
DVD Writer Samsung SH-224DB Black Bulk 85 Ron.
Si in total iese 2001Ron si sunt cam aceleasi componente ca sursa este foarte buna zic eu si ramu la 1600mhz, iar unitatea optica nu ma intereseaza cat de buna e.Dar iti multumesc mult pentru ca m-ai ajutat.big grinbig grin

| SasNetRomania a răspuns (pentru XDcata):

Nu ai ce face cu ramul la frecventa mare happy e doar marketing si benkmarking! in utilizarea de zi cu zi fie ca ai 800 fie ca ai 2000mhz nu simtiwinking

| XDcata explică:

Bugetul meu maxim ar fi cam de 2000Ron
As vrea sa il iau peste 3-4 zile sau in 2014 in prima luna.
Sistemul o sa il folosesc la gaming.
Nu ma intereseaza cat de zgomotos este.
am un monitor mai vechi cu rezolutia 1280x1024 cu 75hz.
Oricum o sa ruleze toate jocurile din ziua de azi nu mai ca la o rezolutie mica si grafice medi-low.Pentru ca mie nu imi trebuie acu neaparat sa fie super pc de gaming.Asta e doar inceputul de pc dupa aia o sa-i fac upgraduri.