| catalin542000 a întrebat:

Care dintre aceste doua modele de laptop ar fi mai bun (nu ne referim la gaming sau la ceva anume, ma refer laptopul ca si laptop care ar fi mai bun).

Dell Latitude 7420, 14 inch, i7-1165G7, 16GB, SSD 256GB, Baterie 63Wh
sau
Lenovo IdeaPad 5, 14 inch, i7-1165G7, 16GB, 512GB SSD, Baterie 56.5Wh

As dori sa stiu pe ce model de laptop ati merge voi si de ce?
Eventual poate imi puteti spune care dintre aceste doua laptopuri sta catusi decat mai bine pe baterie?

Dupa cum se poate vedea Lenovo are o baterie la prima vedere mai micuta dar spune ca ar tine 11h, pe cand Dell (desi are o baterie putin mai mare) din teste parca sa zic ca scpune ceva de 8h, acum nu stiu sigur.

Poate ati detinut aceste modele si sa imi spuneti si mie mai exact cum sta treaba la capitolul baterie.

FUNDA

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Folosesc exact modelul acesta de DELL la job(doar ca are 32GB ram si ssd de 512) si pot sa zic ca se incalzeste. Daca ii dai ceva taskuri mai heavy si pornesc ventilatoarele se aud bine de tot.
E un pentru Teams, Office Stuff, Mailing, DB si daca folosesti RDP.
Exclus pentru programare(web, backend, gaming, matlab, etc) ca doar se incalzeste si se blocheaza.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Eu as merge tot pe Dell. Pentru ca nu vei lucra pe baterie pana se termina. Aia e acolo daca vrei sa lucrezi cateva ore in parc, sau cafenea fara priza.

| Antimanele104 a răspuns:

DELL este mult mai bun: calitatea construcției și a pieselor este net superioară, chiar dacă suferă la capitolul de capacitate de stocare.
Bateria poate fi un inconvenient, într-adevăr, dar poți oricând să îți selectezi un management plan de utilizare a enrgiei adaptat cerințelor tale de moment.