| tynauby a întrebat:

Care dintre cele 3 limbaje vi se pare mai util:
1- html
2- xtml
3- css-(java).

6 răspunsuri:
| sti a răspuns:

Le-ai cam amețit, mai documentează-te

| adi a răspuns:

HTML e de baza pentru amandoua, iar HTML e aplicarea practica a XHTML(XHTML e standardu), deci sunt cam acelasi lucru.
CSS nu e limbaj(e stil pentru elemente HTML).
JavaScript e limbaj de scripting pentru HTML, foloseste la dinamicizarea elementelor(animatii, efecte, etc...).
Pentru mai multe detalii da-mi un mesaj happy

| Midnight Rain a răspuns:

Banuiesc ca te referi la JavaScript, nu la limbajul Java. Din experienta as spune ca nu prea poti sa le separi pentru ca in sine intre ele exista o interdependenta. Webdesignerii trebuie sa faca uz de toate trei atunci cand dezvolta un site. De obicei layout-ul e facut de un designer grafic, iar implementarea de un dezvoltator/programator web care in cele mai multe cazuri trebuie sa cunoasca foarte bine acest trio. Cei mai cautati sunt cei care stiu sa faca si un layout grafic care arata bine si sa-l si transforme in pagina web functionala.

| vladimir23 a răspuns:

Html cred /

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm css -(java), esti sigura ca ala e limbaj de programare?
CSS - este script, la fel ca si html si xtml
java este limbaj de programare orientat pe obiecte

eu consider ca Java este cel mai util

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1-html