| MikeZG a întrebat:

Care e cel mai bun OS pentru pc-ul meu: Intel dual core 2ghz, 1.5 gb ram, nVIDIA geforce 7300 gs(512mb)?(In afara de XP)

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Cauta pe net W7 lite. Consuma la fel de putin ca XP si merge pe al tau.

| BogdanMocanu a răspuns (pentru horia2012):

W7 lite nu e de la Microsoft citeste aici e piratat: http://answers.microsoft.com/......b599b31bf5
si de ce sa nu baga w7 uite cerinte pentru w7 normal: Cerințe de sistem Windows 7

Dacă doriți să executați Windows 7 pe computerul dvs., iată de ce aveți nevoie:

Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)

spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)

Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent
si cerinte windows 8: Cerințe de sistem Windows 8
Windows 8.1

Dacă doriți să rulați Windows 8.1 pe PC, iată de ce aveți nevoie:

Procesor: 1 gigahertz (GHz) sau mai rapid cu suport pentru PAE, NX și SSE2 (mai multe informații)

RAM: 1 gigabyte (GB) (32 de biți) sau 2 GB (64 de biți)

Spațiu pe hard disk: 16 GB (pentru 32 de biți) sau 20 GB (pentru 64 de biți)

Placă video: dispozitiv grafic Microsoft DirectX 9 cu driver WDDM

| horia2012 a răspuns (pentru BogdanMocanu):

Eu nu ti-am recomandat un sistem ca sa fac misto de tine, ai cerut altceva in afara de XP. Normal ca e piratat. Nu exista W7 lite oficial Microsoft. Este un sistem W7 modificat si scoase din el foarte multe chestii care nu trebuiesc-dupa parerea unora- (wallpapere, drivere, limbaj, sunete.). Cerintele sunt una, realitate e alta.
La 1.5 GB RAM cat ai, la aproape 1 GB RAM cat consuma sistemul, nu-ti mai ramane multa memorie pentru restul aplicatiilor si o sa-ti mearga mai greu. Ca sa ai efectul aero trebuie ca placa video trebuie sa aiba pixel shader 2.0.
Problema este la ce folosesti calculatorul cel mai mult.
Ce programe folosesti. Trebuie sa instalezi programe care nu consuma multa memorie RAM. (ex. acuma la mine Mozila trage 164 MB,.) Din punct de vedere al caracteristicilor calculatorului tau vei putea rula bine W7 home premium daca pastrezi aero (transparenta) si anulezi efectele de animatie.

| BogdanMocanu a răspuns:

Windows 8 sau daca nu iti place 8 poti incerca 7