| pvg a întrebat:

CARE E DIFERENTA DINTRE NOTEBOOK, NETBOOK SI LEPTOP...CE POTI SA FACI PE FIECARE...

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

In general toate fac acelasi lucru numai ca diferenta o fac componentele care le detin! Unul sau altul poate fi mai bun prin componentele sale! Ex.: procesor mai puternic, rami mai multi, placa video mai mare si mai buna...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt eu as in ale electronicii, dar denumirea generica "laptop" inseamna cam tot ce vezi PC Portabil.
Laptop-ul (cel care il vezi in reclame) teoretic, are in general cea mai mare dimensiune, si o configuratie a pieselor creata in asa fel incat sa faci cam tot ceea ce doresti (browsing, multimedia, jocuri, sau chiar lucruri serioase daca muncesti intr-un domeniu anume).
Un notebook, este cam acelasi lucru, doar ca mai mic, si poate o configuratie putin mai slaba, dar oricum, iti desfasori activitatea foarte bine.

Iar ultimul, dar nu cel din urma, netbook, este cel mai mic dintre toate, are in general un display micut, o configuratie slabuta (gen 1GB ram, cu 256 video, si procesor 2.0) dar este destinat in general browsingului si pentru email.

Sfat : daca ai de gand sa-ti cumperi ceva, si nu ai o limita a bugetului, ia-ti un laptop in caz de nu prea dai pe acasa. Daca nu, si il tii mai mult pentru entertainement, si dat "de-a dura" pe net, ia-ti calculator. E mai ieftin, piesele tin mai mult, si poti sa faci si upgrade daca esti maniac.

| sleeky1532 a răspuns:

Notebook=Laptop
Netbook=mini laptop-uri cu diagonala ecranului sub 12 inch si procesoare mai mici de i3 placa grafica integrata. (Netbook=internet carte...deci poti sta pe net/messenger/jocuri nesolicitante in schimbul portabilitatii)

| musickid440 a răspuns:

Pai laptopul cred ca stii ce e, versiunea mai moderna si portabila a calculatorului. Ei bine, daca stii ce este un laptop, iti poti da seama usor si de celelalte doua.
Notebook-ul este varianta micsorata a laptopului. Are un procesor mai mic, bineinteles, dar este mai usor de manevrat, si este de marimea unei tablete Samsung Galaxy versiunea mai mare.
Cat despre netbook, este aproape acelasi lucru cu notebook-ul, insa acesta este numele corect al gadget-ului. Notebook este mai mult o "parodie" insemnand de fapt carnet de notite.

Sper ca te-am ajutat happy Funda?

| AnDrEi66ANDY a răspuns:

Pai laptop sau notebook este aceeasi chestie si sunt calea cu diagonala la ecran mai mare in general cam de 15 inchi iar netbook sunt acele laptopuri care sunt de dimensiuni mici in genaral cu ecran de 8-9 inchi. Pe cele cu windows poti face ceea ce poti face si pe un calculator normal. La ele ca la orice configuratie pentru windows este limitat de caracteristicile memeorie RAM, HDD, procesor si placa video.