| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai buna firma de aparate foto digitale? Multumesc.

16 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Din câte am auzit Nikon sunt de departe cele mai bune. Mă refer ca şi marcă. Normal că n-o să compari un Nikon de 8 milioane să zic cu un sony de 20, sau ştiu eu ce orice altă marcă depăşind suma asta. Categoric că sunt mult mai bune. Dar dacă e să compari mai multe mărci de aparate, toate având acelaşi preţ, Nikon fără discuţii.
PS - Nu am Nikon aşa că chiar nu am motive să-l laud atât, dar foarte mulţi au spus că sunt cele mai bune. happy

| costymaximus a răspuns:

Nikon sau Canon, dintre astea două.

| cristi202 a răspuns:

Un prieten, fotograf amator, dar care stie cit unul profesionist, spune ca Nikon sunt cele mai bune.
Eu, un amarit de fotograf amator, zic ca Canon, si poate ca asa e, odata ce si altii au mai zis asta pe aicihappy

| rsn13 a răspuns:

Depinde pentru ce o vrei daca vrei o compacta care sa nu omoare de tot bugetul recomand sony w180 sau w190 dar daca doresti ceva profesional sunt bune nikon (aici nu stiu sa dau exemple sorry)

| georgesur a răspuns:

Topul celor mai bune branduri este in continua miscare, totusi primele trei cu pretentii, sunt Canon, Nikon, Olimpus. La acestea, punctual, pina la categoria "semiprofesional" se mai adauga:Pentax, Sony, Panasonic (HP, Kodak sunt departe in spate). Daca esti interesat de o achizitie buna trebuie sa te hotarasti asupra raportului pret/calitate dar si asupra formatului(compact sau DSLR), este foarte important, caci daca nu ai cunostinte solide de fotografie, cu un DSLR(in general scump) poti face poze mult mai proaste decit cu un compact (mult mai mic si automatizat). Un rating poti gasi aici:http://www.dpreview.com/reviews/default.asp?view=rating
Este importanta documentarea, caci pe forumuri vei gasi pareri subiective (lumea se cam imparte intre canon-isti si nikon-isti. dar nu toti cu argumente obiective)
In domeniul "profesional" distanta Canon-Hasselblad este cam aia dintre Logan-Bugatti

| mdaria a răspuns:

Nikon.

| xlmpq a răspuns:

Canon

| diva1223 a răspuns:

Eu detin un sony cybershot tx5 recent achizitionat si sunt foarte multumita. are 10, 2megapixeli, e foarte subtire si rezistent la apa. Il ador big grin

| anna01 a răspuns:

Canon

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Canon happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Canon, nikon, sony :XXX

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Canon si Sony atat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ricoh

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt de parere ca marcile care au aparut prima data in domeniu sunt si cele mai bune ca dovada a experientei lor. Si eu sunt in aceeasi situatie si nu stiu ce sa aleg si cred ca Canon sunt bune dar nici Fujifilm nu sunt rele. Oricum intreaba un fotograf profesionist care a testat mai multe marci.winking

| anachida a răspuns:

Salut!
Eu am Kodak, sunt foarte multumita! O zi buna, pa, pa!

| myrunna13 a răspuns:

Crede-ma ca cele mai bune aparate apartin de Canon. Canon are de 100000000 ori mai multa experienta decat Nikon, care sunt mai. recente. Nkon-urile sunt "bune" pentru ca sunt ieftinewinking. Canon-urile sunt foarte scumpe in general, si de aceea mult mai performante si cele mai utilizate si apreciate de fotografii profestionisti happy. Iti recomand Canon. CANon. Because we CAN.winking. Apoi urmeaza Sony. Am un dsc-w300 de 13.6, compact si e bun ca un Nikon d3100 [dslr] happy. Convinge-te singur si du-te intr-un loc unde le poti si testa. Eu am avut ocazia si CLAR m-am convina ca CELE MAI bune sunt Canon si Sony