| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai mic preț pentru un laptop de gaming? Poate costa doar 250 lei? Dar un laptop normal performant? Cum ar merge,să zicem,cs:go sau minecraft, și la câte fps-uri fiecare

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu 250 lei iti poti cumpara un laptop second hand de gaming, facut pentru jocurile de acum 10-15 ani.
Poti rula pe el versiunile jocurilor care au existat la vremea fabricatiei laptopului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2500 lei ai vrut sa zici, cred.
Un laptop "de gaming" incepe de pe la 4000 de lei, adica 40 de milioane.
Totusi, si la aproximativ 2500-2700 poti gasi unul care sa duca fara probleme majoritatea jocurilor, pe setari medii probabil.

La 250 de lei gasesti spray de curatat ecranul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce costă așa mult?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru cumparatorii din tari precum SUA, Norvegia, Luxemburg etc., nu e o suma mare deloc. E mare pentru noi, romanii.
Preturile ar fi chiar si mai mari, dar din fericire exista multe firme care isi fac competitie, deci sunt nevoite sa reduca.

Strict pentru gaming, de ce nu iei o consola? PS4 pro cred ca e in jur de 1100 lei, 11 milioane adica.
Daca vrei sa le impaci pe ambele, adica si jocuri si celelalte functii ale unui pc, una dintre solutii sunt cele, cum ti-am spus, in jur de 2500 de lei. Incearca de black friday.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci,dacă un laptot costă 2000 de lei, de black frigay va costa 200 de lei? Spun asta pentru că nu am mai cumpărat ceva de black friday

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eh, sa nu exageram. Daca costa 2000, probabil va fi vreo 1700-1800.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O dă-o în colo de treabă!

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bune?! Tu crezi ca găsești reduceri atât de mari? rolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai idee cat costa sa faci un procesor pentru laptop sau o placa video? este de 5-10 ori mai mic in diametru decat aceeasi componenta pentru PC si acest lucru necesita niste scule aka roboti scumpi care sa le faca, sa le lipeasca etc
De aceea sunt laptopuri si la peste 20.000 de lei (doua sute de milioane lei vechi)
Asta este daca vrei portabilitate platesti.
Mare atentie pentru toti cei de pe TPU, un laptop cat este el de performant ca sa nu-l distrugi trebuie sa faci pauze cand te joci sa zicem 1 data la 2 ore si sa-i asiguri o racire adecvata, pe cooler stand, chiar daca laptopurile de gaming din ziua de azi au fel si fel de inovatii de racire si coolere, tot nu este suficient!
Asa ca atunci cand stresezi procesorul si placa video catre 100% e bine sa iei o pauza si sa tii laptopul doar pe stand, altfel face poc la un moment dat si ai aruncat banii pe fereastra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In loc să iei un laptop mai bine iei un PC tip server. Work station. Găsești o grămadă de tip Intel Xeon cu până la 8gb RAM de memorie, prețurile variază între 8000 lei și 1500 lei, părerea mea e că merg strună și jocurile mai vechi cum ar fi alea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu ai bani nici sa te c ci, si vrei laptop.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu nu ai bani nici să o sugi

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Costa asa de mult pentru ca e LAPTOP
adica e portabil, moment in care placa video e miniaturizata, si se incalzeste mult mai putin si consuma mult mai putin, totusi la o performanta de gaming

intr-un desktop de gaming placa video e cel putin o treime din calculator si sunt placi video care costa si de 2 ori mai mult decat restul calculatorului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu 250 de lei iti iei mouse de gaming la laptop

| Alexandrionelu a răspuns:

Eu nu va înțeleg, de ce vreți toți laptopuri, după care le utilizați 99% din timp doar în casa? Nu mai bine îți iei tu un desktop, care e mai performant la aceiași bani, este mai ușor de upgradat și nu are atâtea probleme cu răcirea? Plus ca îl poți scoate pe Tv și jocurile se vad altfel pe un ecran de peste un metru.