| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre un prelungitor cu protecție la supratensiune şi un stabilizator de tensiune?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

- prelungitor cu protecție la supratensiune - triplu sau multiplu ce DECONECTESZĂ tensiunea automat la supratensiuni.

- stabilizator de tensiune - dispozitiv ce MENȚINE constantă tensiunea între anumite linite

| frunzarescu a răspuns:

Prelungitorul cu protecție la supratensiune protejeaza (se deconecteaza singur) echipamentele conectate la el la tensiuni ce depasesc 240V - 250V (depinde de tipul prelungitorului).
Stabilizator de tensiune este altceva, regleaza (stabilizeaza) tensiune electrica ce intra in el. Exemplu: intra il el 190V, iar el o ridica la 230V. Alt exemplu: intra il el 250V, iar el o coboara la 230V.
majoritatea stabilizatoarelor au si protectie la supratensiune (vezi explicatia de la prelungitor).