| VIKZ a întrebat:

Ce face un prelungitor care zice ca are protectie la supratensiune si ce face un stabilizator de tensiune? Care e cel potrivit sa nu se arda tv sau laptopul cand fulgera?

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Prelungitorul respectiv are o siguranta care "sare" cand sunt fluctuatii de curent.De exemplu: Daca se ia curentul si cand vine, vine cu 250 w siguranta sare sa nu iti arda ceva.

Stabilizatorul de tensiune e bun atunci cand nu ai 220 w pe fir, acesta iti amplifica curentul electric la 220 w chiar daca ai mai putin.

| gicaputinica a răspuns:

Prelungitorul se opreste in momentul cand apare o tensine accidentala. Stabilizatorul, incearca sa mentina tensiunea la 220V chiar daca e mai mica sau mai mare pe retea.
De fulger nu te protejeaza niciunul.