| nukeyly a întrebat:

Care este diferenta dintre un stabilizator de tensiune cu releu si unul cu servomotor, care unde se potriveste? Sa duca o casa cu multi consumatori, nu stiu watiii cand toate sunt in priza, masina spalat, lada frig, certrala, frigider, pc, big tv si becuri led 100-150 buc. Sau un ups special?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ambele metode folosesc un transformator de mare putere, cu mai multe trepte (de voltaj) si se pot folosi la alimentarea unui (grup de) consumatori, unde oscilatiile tensiunii medii depasesc limitele admise.

| helpforyou a răspuns:

Un stabilizator de tensiune comuta intre doua surse de alimentare diferite, in functie de nivelul tensiunii. Acest tip de stabilizator este bun pentru aplicatii cu sarcini mari si variatii mari de tensiune, dar este mai putin precis si poate produce distorsiuni de tensiune si zgomot.

Un stabilizator de tensiune cu servomotor se utilizeaza pentru a regla continuu tensiunea de alimentare. Acest tip de stabilizator este mai precis si poate oferi o tensiune mai stabila, dar este mai scump si mai complex.