| Roxata a întrebat:

Care este diferenta dintre Windows 7, Windows 7 Ultimate si Windows Home Edition? Vreau sa-mi reinstalez sistemul de operare si am dubii. Ce-mi recomandati?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Ultimate are mai multe functii si este si pentru retele comerciale iar cele de home (basic si premium) sunt pentru uz casnic cu mai putin optiuni si din pacate daca le instalezi intr-o limba, cu limba aia vor ramane. de asemenea editiile de windows 7 sunt pe 2 arhitecturi de procesor: x86 (32 de biti, varianta normala) si x64 (64 de biti, varianta care suporta mai mult de 4GB de memorie si programe pe x64 care sunt mai "inteligente").

| Roxata explică (pentru al3xander):

Multumesc!

| al3xander a răspuns (pentru Roxata):

Pentru nimic, numai bine!

| Roxata explică (pentru al3xander):

Am un laptop Lenovo-model 20150 cu memorie de 4096 MB RAM, memorie totala aprox 1299 MB, iar procesorul e Intel Core i3-2348M CPU @ 2. 30GHz ( 4 CPUs ), ~2, 3GHz. Momentan am Windows 7 Ultimate 32-bit, insa m-au prins ca e piratat si as vrea sa imi reinstalez un Windows 7 Home Edition original. E ok? Mentionez ca sunt studenta..deci nu stiu cam ce optiuni are Ultimate/Home Edition..De asta si intrebam de diferente big grin Ma puteti ajuta, va rog?

| al3xander a răspuns (pentru Roxata):

Desigur, vezi ca iti scriu acum pe privat mai multe detalii.

14 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows7/products/compare#T1=tab01
De bicei sunt diferite functii pe care nimeni nu le foloseste, dar cum e mai usor de piratat ultimate, ca asa fac toti, fara sa stie diferenta... de ce nu...

| RAY a răspuns:

Depinde de ce pc ai si pentru ce il folosesti si xp e foarte bun

| horia2012 a răspuns:

Singura diferenta mai importanta care te poate afecta este ca pe windows 7 home edition nu poti instala din "update" limba romana. Se poate instala si pe "home edition" limba romana dar altfel. Si deasemeni nu are functia "remote desktop"-control la distanta.(nu are asa mare importanta).

| Danişor a răspuns:

Sall foloseste windows 7 ultimate si eu il folosesc nu am treaba cu el update la zi merge destul de bine.
Daca iei alte windowsuri sunt mai naspa ca si eu am incercat o gramadata dar nici unu nu mergea calumea aveau errori si cand il instalai.
Recomand windows 7 ultimate
Windows 7 Ultimate x84 (daca nu ai mai mult de 4GB RAM)
Windows 7 Ultimate x64 (daca ai MAI MULT de 4GB RAM)Funda?

| micutzafinetze a răspuns:

Win8

| Roxata explică (pentru micutzafinetze):

De ce 8?

| micutzafinetze a răspuns (pentru Roxata):

Poti face mult mai multe chestii pe el are multe avantaje dar are si un dezavantaj computer trimite mai multe informatii decat primeste

| Mem3nT0 a răspuns:

Iti recomand Windows 7 ultimate(diferentele le vezi la userul SALONTANUL) daca iti suporta device-ul. Dupa parerea mea Windows 8 nu este asa pus la punct fata de W7(drivere,programe mai vechi care nu iti functioneaza in parametri normali pe W8). Succes!