| VIKZ a întrebat:

Care este diferenta intre camere foto High Zoom si Digital SLR? Pt. explicatii detaliate dau funda!

Răspuns Câştigător
| VANZARIDIVERSE a răspuns:

Cele Digital SLR sunt profesionale si au sistem de oglinzi ce reflecta direct in vizor si pe senzorul CMOS, mult mai bun decat senzori CCD de la camerele obisnuite.La DSLR se pot monta obiective cu zoom high zoom creand o imagine mai de calitate fata de cele normale.Deci principiu high zoom-urile este varianta mai ieftina dar si mai putin calitativa fata de un SLR. Daca esti incepator/oare recomand un high zoom cu posibilitatea de a comuta pe modul manual, ca mai tarziu sa inveti sa il controlezi si pe cel DSLR.