| MessiStar a întrebat:

Care este mai bun,Laptop de gaming, procesor i7 7700, placa video gtx 1050 4gb, ssd 256 gb sau PC gaming, procesor i5 6600, placa video gtx 1050 ti 4 gb, ssd 125 gb

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De ce mai pui intrebari? i5 are 8 nuclee (4 fizice si 4 virtuale) i7 are 12 (4 fizice si 8 virtuale). i5-ul are 3.30 cu 3.90 frecventa iar i7 are 3.60 cu 4.20. Si in final cache-ul este de 6 Mb. la 8 Mb. (un lucru destul de importanta pentru viteza de functionare a procesoarelor).

| Superior a răspuns (pentru Salontanul):

Fiind laptop de gaming el se referea cred ca la i7 7700HQ, ce ai zis tu acolo nu e valabil in acest caz.

| Fatayou a răspuns:

Poti sa imi spui ce laptop calitativ doresti, sa stii ca tot PC-ul il aleg, mai ales in gaming. De ce? In cazul laptopurilor, placa de baza si procesoarele acestora se incalzesc foarte rapid, ele neavand un cooler bine procesat, chiar laptopul este un PC mai comprimat, el fiind folosit mai mult pentru filme, buissness, cand ai treaba de colo colo. Fiindca se strica foarte repede, ele au si un dezavantaj, se strica cu totul, pe cand la PC mai poti inlocui piesele cand doresti si cand simti ca ai nevoie.

| Superior a răspuns:

Acel laptop cel mai probabil (adica 100%) are un i7 7700HQ care este, o gluma pe langa i5 6600. Da, puteti sa ma injurati cat vreti, procesoarele de pe laptopuri sunt limitate destul de mult pentru a mari autonomia bateriei. Nu o spune doar internetul asta, am trait-o pe propria experienta, pe un ASUS GL553VD cu i7 7700HQ care rula jocurile destul de binisor dar in multitasking se bloca, mai mult de 5 taburi nu puteai avea deschise ca incepea lagul. De asemenea erau momente in care daca deschideai un folder in timp ce aveai un joc in bara, tot laptopul primea Freeze timp de cateva secunde, ba chiar se bloca de tot. Acelasi comportament l-am gasit si pe un Lenovo Y520 Legion tot cu i7 7700HQ. As zice ca si un i3 de desktop e mai capabil de multitasking decat un procesor HQ (poate exagerez aici, hai sa zicem un i5 2400).
In legatura cu SSD-ul, mai mult de 125GB n-ai nevoie pentru windows. Apropo, daca ai de gand sa cumperi un PC de nou, arunca o privire asupra unui i5 8400, Ryzen R5 1600 care sunt mai future-proof si mai bune in comparatie cu un i5 6600 sau i3 8100 care este asemanator/poate egal in performante cu i5 6600 si mai ieftin.
i5 8400 kit
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3085506/
i3 8100 kit
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3085510/
R5 1600 kit
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3085522/
BENCHMARK-uri
http://cpu.userbenchmark.com/......1019vs3514 (diferentele sunt mai mari oricum decat zice site-ul asta)
http://cpu.userbenchmark.com/......3939vs3514 (in viitor, 8400 avand 6 nuclee in comparatie cu 6600 care are 4 nuclee, i se va vedea adevarata valoare)
https://youtu.be/Ue-wbK69CUM?t=42 (aici e comparatie intre 8400 si 6600K, care e mai puternic decat 6600 simplu si tot il bate)

| JackR a răspuns:

Laptop:
- avantaje: procesor mai rapid, SSD mai mare
- dezavantaje: placa video mai slaba, pret mai mare, limitari pentru upgrade

Desktop:
- avantaje: placa video mai buna, pret mai mic, libertate totala pentru upgrade
- dezavantaje: procesor mai slab, SSD mai mic

Depinde ce vrei sa joci, ce monitor folosesti, care este bugetul alocat.

P.S. Procesorul i7 are tot 8 nuclee (4 fizice si 4 virtuale), nicidecum 12! Dar, intr-adevar, are memoria cache mai mare si are un numar dublu de fire de executie pentru fiecare nucleu (Salontane, "threads" inseamna fire (canale) de executie, nu nuclee virtuale! Mai citeste inainte sa spui tampenii!)