| Dontforgettosmile a întrebat:

Care-i faza cu incarcatorul (de baterie) american sau roman de la iphone? Am observat ca daca cumperi un iphone 5s dintr-un magazin de la noi, poate sa-ti dea ori incarcatorul de USA ori cel roman. Daca il primesti cu incarcator de USA, trebuie sa-i cumperi separat un adaptor sau mai stiu eu ce minunatii. Cine ma clarifica si pe mine, funda bineinteles!

3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Pentru ca tensiunea de retea in America este de 120V si 60Hz, iar la noi dupa stii e de 220V si 50 Hz. De aceea iti trebuie un adaptor.

| Dontforgettosmile explică (pentru horia2012):

Deci cum aleg ce incarcator vreau la viitorul meu iphone? Unele cunostinte l-au primit varianta USA, dar eu il vreau romanesc. Ala USA e mare si urat, nu e ca unul obisnuit si are nevoie si de adaptor pe deasupra!

| horia2012 a răspuns (pentru Dontforgettosmile):

Http://www.google.ro/......Http?/ chestie de design, cel de la noi are incarcator pentru reteau nostra. Telefonul la fel se incarca, difera adaptorul. Daca iei varianta americana ia-ti cu incarcator romanesc (pentru reteaua noastra), asta ca sa nu fi nevoit sa-ti iei si un adaptor pentru incarcator(in cazu in care vine cu incarcatorul origintal). Daca il iei romanesc, are deja incarcatorul care-i trebuie. Uite cum arata o priza de 120V: