| anonim_4396 a întrebat:

Care-i treaba cu imprimanta cu laser e mai buna decat cea cu tus? cum functioneaza ca nu inteleg?

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Imprimanta laser implica costuri reduse si fiablitate mare. Eu am HP 1020 - un refil costa 60 ron si ma tine 6 luni (un cartus nou - 220 ron). Un cartus cu tus, pret mediu 60-100 ron tine cam 10% din cat tine unul cu tonner. Cele laser functioneaza pe principiul copiatoarelor.

8 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Multumesc pentru apreciere dar nici macar expert in imprimante nu ma consider. Doar putine cunostinte pe care cu drag le impart cu voi.

| oz a răspuns:

Toate folosesc tus... cea cu laser foloseste alt tip de tus numit toner.Tonerul este "pus" pe foaie cu ajutorul unui laser de mare precizie...

| Miruna3094 a răspuns:

La imprimanta cu laser nu iti trebuie tus

| n0name a răspuns:

Imprimanta laser este imprimanta cu cartus pe praf... cele cu laser sunt o mie de ori mai bune si mai rapide. Eu am SAMSUNG ML-1640 am dat cam 300 lei, iar cartusul este 200 lei sau il poti reincarca la orice xerox pentru 50 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imprimantele cu tus scot hartiile de o calitate mai buna decat cele cu laser... cele laser scot mai multe hartii...ma rog...praful acela tine mai mult...cat despre cartus...la ambele costa cam la fel(din cate stiu)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma refeream cum functioneaza dar am gasit si castigatorul e...
nu degeaba e expert TPU

| dedeyayax a răspuns:

Este mai buna ce-a cu laser.Are un toner de putere mare.Care te va ajuta sa faci mult mai bine si mult mai repede Eu am imprimanta cu laser inainte am avut cu tus dar s-a consumat mult mai repede tusul m-a tinut 1 luna iar laserul 3 deci e economie bani timp etc. sper ca te-am ajutata.pa-pa

| adrienutza a răspuns:

Mai eu am imprimanta cu laser si drep sa iti sp nu am mai incarcat-o de anul tecut si nici tusu nu mi sa uscat.Aia cu laser e mai scumpa dar mai buna in schimb se foloseste la fel.winking