| ilie a întrebat:

Care sa fie cauza : avem internet de la digi camera mea este la 15 metri de modemul primit asa ca wifi era doar un punct sau a doua linie. Am portat nr iar noul telefon nu prinde wifi iar semnalul de la cartela pe date mobile fac fata nici ele. Îmi este greu sa citesc pana și un comentariu. mulțumesc de răspuns.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Distanta de 15m este cam mare pentru wi-fi, mai ales daca ai si obstacole intermediare (pereti, obiecte metalice etc.), care atenueaza mult semnalul.
Daca si telefonul tau are un wi-fi mai slab, atunci e posibil sa nu "vada" chiar deloc semnalul.

Solutiile posibile:
1. Amplasarea router-ului in alta locatie, de unde se poate asigura "vizibilitate" wi-fi mai buna
2. Montarea unui retranslator wi-fi, care sa asigure semnal bun.

Suna la departamentul tehnic /service Digi sa vina si sa remedieze situatia semnalului wi-fi.
(costul retranslatorului si ale modificarilor este redus, dar vor trebui suportate de tine, pe factura urmatoare lucrarilor)

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cauza este distanta prea mare intre router si camera ta, asa cum spune si Bula. Si se pare ca nici cu semnalul de la provider nu stai prea bine.

| mont a răspuns:

Pune un repetor - preferabil cu fir de la router pana la camera ta.