| LittleMissCupcake a întrebat:

Care sistem de operare este mai bun: symbian sau android? Si de ce?

Răspuns Câştigător
| bodysun a răspuns:

Android
Este cel mai popular sistem de operare la ora actuala, fiind intalnit pe foarte multe telefoane de la foarte multi producatori. Deasemenea ofera foarte multe posibilitati pentru utilizator datorita numarului urias de aplicatii disponibile in Android Market.
Acest sistem de operare este dezvoltat de Google ceea ce inseamna ca are o buna sincronizare cu serviciile Google. Un alt punct forte este acela ca exista telefoane cu Andriod pentru toate gusturile si mai ales pentru toate buzunarele.

Recomandarile mele in materie de telefoane Android sunt LG Optimus One (pentru cei cu buget limitat) si Samsung Galaxy S II.

Symbian
Vei gasi acest sistem de operare instalat pe majoritatea telefoanelor Nokia, dar si pe unele telefoane de la alti producatori. Ultima versiune, Symbian 3, ofera o mai buna functionalitate, el fiind intalnit pe Nokia N8, varful de gama de la producatorul finlandez. Telefoanele cu Symbian sunt recunoscute pentru capacitatile multimedia peste medie, unele fiind capabile sa inregistreze video HD. Deasemenea smartphone-urile Symbian ofera navigatie GPS gratuita cu Ovi Maps, iar in magazinul oficial (Ovi Store) veti gasi peste 10.000 de aplicatii cu care sa va imbunatatiti telefonul.
Recomndarea mea in materie de Symbian este Nokia N8, Nokia E72 si Nokia E52. funda?

3 răspunsuri:
| sonny89 a răspuns:

Symbian-ul pare putin depasit de Android in momentul de fata. Dar asta se refera doar la capacitati, grafica, compatibilitate.

| ZanaMatilda a răspuns:

Android. Merg mult mai multe aplicatii pe el

| valibarbulescu93 a răspuns:

Android e si normal. E mult mai nou si are si o gramada de aplicatii care pot si instalate. de ex pisicuta vorbitoare... repeta tot ce spui tu laughing