| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cazurile in care un calculator isi da restart singur? Exceptand oprirea curentului sau ceva de genul...

Răspuns Câştigător
| Niiiicu a răspuns:

Ramii sunt memorii pe care se scrie in timpul folosirii astfel ca daca ai putini rami si mai tii calculatorul pornit mai mult timp timp nu mai are loc unde sa se scrie si de aia fie se blocheaza fie isi da restart, la restart ramii se curata si e practic ca si cum nu ar fi nimic scris pe ei, apoi procesorul se incalzeste fie pentru ca nu mai este pasta termoconductoare sau nu este schimbata de mult timp, fie coolerul de la procesor nu mai face fata, mai intai vezi la care dintre astea esti si apoi decizi ce trebuie schimbathappy

14 răspunsuri:
| NoSFeRaTu45 a răspuns:

Pai ar fi ori de la sursa, ori de la rami
Du-te la un shop specializat iar ei te vor ajuta

| Kidduț a răspuns:

Poate hard-ul, Ram-ul, placa de baza, sursa, procesorul... Probabil virusi sau Autorestart System. Verifica orice. Sunt multe posibilitati.

| cristian100 a răspuns:

Dupa ce descarci un program, unele calculatoare dau restart automat. Sau se mai poate daca ai praf in pc sa ti se restarteze din 5 in 5 minute... Atat.

| Cosmynator a răspuns:

Virusii! iti da o eroare dupa care se restarteaza, bara face figuri ( adica are momente in care e nefunctionala ) nu? in cazu asta poti sa dai restaurare sistem, o sa-si revina pentru cateva zile (nu in toate cazurile ), sau, schimbi windowsu, ceea ce intr-un final tot ai sa faci

| DianaDiaa a răspuns:

Si mie imi face asa ....si intr-un timp cam de 2 ori pe zi. Acu si-a mai revenit. Habar n-am.

| Niiiicu a răspuns:

Ramane fara memorie ram, se incalzeste procesorul forte tare, nu se mai face racirea corect

| Roxaname a răspuns:

Pai daca din greseala iti blochezi calculatorul pe ecran iti va aparea leptopul tau este blocat si iti arata sa dai niste taste acolo si cam atat

| jhonny999 a răspuns:

Restarturile aleatori se datoreaza supraincalziri procesorului.
Cauze supraincalzire sunt:radiator procesor imbicsit de praf, coolerul nu functioneaza la turatia normala datorita prafului sau lipsa lubrefieri, pasta termopad ce se afla intre procesor si radiator uscata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cosmynator):

Mdaa... asta imi si doresc sa-l schimb, insa nu acum, si pana se va intampla asta, vreau sa stiu ce pot sa fac. n-am fost niciodata de fata cand si-a dat restart. asta cu system restore, o folosesc, e adevarat ca nu i-am mai dat de vreo luna. stiu ca windows-ul asta e cu probleme de cand mi l-a instalat un %$#@&**(*%$@. Mersi mult!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Niiiicu):

Si ce e de facut in cazul asta? de ce ramane fara memorie ram? ca nu-l fortez deloc, cu nimic! de ce s-ar incalzi procesorul? ce piesa ar trebui schimbata? daca e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Kidduț):

Am descoperit, cred ca asta era problema: autorestart system, era bifata! Mersi mult! CU TOTII M-ATI AJUTAT ENORM, VA MULTUMESC!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru jhonny999):

Din pacate nu pot da fundita tuturor, desi m-ati ajutat cu totii! Cred ca era vorba de Autorestart System, am gasit-o bifata! Iti multumesc oricum! Macar am putut sa-ti dau "voturi"...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Niiiicu):

Oooooo, mersi mult pentru explicatii! am inteles cu ramii. si da, l-am tinut cam mult deschis fara restart. din cauza asta se autorestarta ( Autorestart System era bifat) Cooler-ul cred ca e in regula, insa pasta termoconductoare n-am mai schimbat-o din... toamna 2010 sau primavara 2011. Si al meu merge in medie 16-20 /zi, rar 24/24.

| Edwardsqq a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut unde găsesc sau cum fac sa debifez și eu Autorestart System, deoarece am aceeași problema