| sergiuqp a întrebat:

Care sunt cele mai bune setari pentru Samsung UE32N4002?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce nu e in regula la el?

Se vede pixelat?
E normal, are rezolutie extrem de mica pentru un ecran de 32 inch.
Monitoarele de calculator au exact aceeasi rezolutie la o marime a diagonalei de 15 inch.

1366 x 768 la 32 inch ofera e densitate a pixelilor de 50ppi
Orice e sub 94-100ppi se vede urat, pixelat, neclar.

Imaginea nu are saturatie, contrast sau luminozitate?
Astea se pot regla din setari, daca camera e luminoasa, trebuie sa maresti putin contrastul si sa scazi luminozitatea (dar nu mult).

Nu te pot ajuta cu valori concrete, pentru ca:

a) ochii mei pot fi mai sensibili decat ai tai.
b) nu stiu cat de luminoasa e camera in care ai TV-ul

PS: verifica sa nu fie setat pe un mod anapoda de redare (film gaming, vivid, nocturn, etc) sau de culoare, sau sa fie pe contrast dinamic.
Contrastul dinamic e o optiune foarte OK, dar modelul fiind o "ieftineala", s-ar putea sa nu functioneze corespunzator.
Sau chiar sa fie defect senzorul care inregistreaza lumina si atunci desigur ca e reglat anapoda.

PS2:
Nu sunt eu pretentios sau arogant, dar iti spun sincer ca doar daca as fi fost pe ajutor social si as fi primit acel TV gratis de la vreo persoana care voia sa il arunce, l-as fi bagat in casa.
Sub nici o forma nu as fi platit nici 5 lei pe el.

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

E un HD ready cum se zice, adica 720P happy

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau si daca gasesti in setari este sa setezi lumina de fond (backlight) sau ce denumire mai poarta la maxim 65-70% din 100%, acest lucru va ilumina mai putin ecranul dar poate creste viata LED-urilor cu pana la 2 ani!
Astfel nu vei mai avea nevoie de repartie /inlocuire banda led cu 2 ani in plus fata de ceialalti care nu fac aceasta setare!
Am invatat si eu asta de la un electronist adevarat care repara TV-uri de cativa ani buni, nu de alde lipitori de benzi led!

regula spune clar > daca dai iluminarea ( backlight) la maxim, tensiunea pe leduri mai mare tine mai putin...deci ledurile mor mai repede!

Cat despre ce ai intrebat tine de preferinte mai mult, ce contrast ce luminozitate etc