| theodora_2847 a întrebat:

Care sunt diferentele intre un mobil normal si un Iphone?

Ce-mi recomandati?

Răspuns Câştigător
| costyvas a răspuns:

Buna. Diferentele nu sunt foarte mari la partea de comunicatii(de fapt sunt aprox identice), insa sunt diferente pe partea de SmartPhone, in primul rand diferente de compatibilitate cu alte dispozitive. iPhone'ul de ex, este compatibil doar cu produse Macintosh(sau ai nevoie de programe mai speciale pe un PC cu Windows, uneori destul de complicate). Recomandarea este un mobil normal(smart phone) pentru ca fiind in europa si mai toata lumea foloseste echipamente compatibile cu Windows, nu vei avea probleme sa transmiti o poza, o melodie, etc. Iar ca recomandare de telefon(daca tot ai destui bani pentru un iphone) ia'ti Nokia 5800 sau Nokia N97 - sunt superbe amandoua.

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Un mobil normal este un telefon în adevăratul sens al cuvântului.
I-phone-ul este o fiţă. Face foarte multe chestii "inteligente" şi deodată dar niciuna bine.
Am testat. Eu cu Motorola C139 (telefon mobil muncitoresc) şi un coleg de facultate cu I-Phone. Am testat cu toate reţelele (eu am număr şi în Vodafone (de vreo 6 ani) şi în Orange (de doi ani) şi de Cosmote (de 4 ani)) şi... ghici ce? Pe Vodafone a fost cel mai ok căci eu aveam semnal plin pe un deal unde de obicei telefoanele moderne nu prea prind semnal iar la I-phone avea jumătate.
În rest, în acelaşi mijloc de nicăieri, eu pe cosmote am prins semnal 75%, cu I-phone ZERO, iar cu Orange eu am prins 50% iar cu I-phone ZERO.
Am repetat experimentul în beciuri, în tren pe rute mai ciudate şi de fiecare dată a câştigat lejer tigaia mea de Motorla muncitoresc.
Prin urmare, dacă-mi trebuie ca să vorbesc, prefer un telefon nu o jucărie care ştie s-o facă pe telefonul din când în când şi asta doar în centrul oraşului că prin pustiuri se pierde cu firea!

| Incubus a răspuns:

Diferenta din punctul meu de vedere ar fi si in constructia fizica si psihica:un telefon are circuite dedicate pe cand iphone ar o structura care aduce a calculator (programabil)din acest motiv un telefon simplu face ce stie si atat pe cand celalalt este mai flexibil nevoilor putand fi adaptat cerintelor utilizatorului mult mai usor

| thisissolawl a răspuns:

Cea mai mare diferenta este ca unele telefoane normale n-au touchscreen.Si un mobil normal e bun dar si iphone.

| MariuS_4605 a răspuns:

In primul rand un mobil este folosit mai mult pentru vorbit.
Pe cand un Iphone este pentru aplicatii, jocuri si chiar multitasking.