| RealKing01 a întrebat:

Care sunt pasii de urmat atunci cand ai doua placi una dedicata si una integrata?
Trebuie sa instalez mai intai driverul si dupa sa dezactivez placa video integrata? Dar daca ramane fara imagine ecranul daca o dezactivez?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Placa interna va fi folosita de exemplu cand stai pe internet,cand te joci placa externa,simplu, windowsul este programat sa faca asta, nu trebuie sa faci nimic, dar sa instalezi driverul Intel, nVIDIA, bafta

| mihai69 a răspuns:

Depinde despre ca anume vorbim: PC sau laptop?
La PC, de obicei se poate dezactiva din BIOS placa integrată (care de fapt nu e placă, e o parte din procesor și RAM).
La laptopuri, se comută din soft între cele două, mai precis ar trebui să fie un utilitar căruia să-i spui ce program cu ce placă anume să ruleze (office cu aia low, jocuri cu cea dedicată - doar un exemplu).
Drivere își pune sistemul de operare singur.

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

NU orice sistem de operare pune si nu intotdeauna driverele!
Pentru cei care nu au driver-ele "in pachet", trebuie sa descarci si sa instalezi driverele de la producator.

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Corect. Dar pentru un sistem nou vorbim de obicei despre win 8+ sau 10. Și astea știu amândouă să pună drivere automat. Rare cazuri când nu se descurcă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihai69):

Da, pun, insa pun ceva compatibil si din 1980, toamna. Ultimele drivere, in general, e cel mai bine sa le iei frumos direct de la producator.

| mihai69 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sincer, eu cred că și ei le iau tot de la producători, că doar nu se apucă echipa lui Gates să scrie drivere pentru toți producătorii de echipamente.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihai69):

Unele drivere sunt mai universale, asa. Gen ai driver USB universal de la Microsoft, dar unii producatori de placi de baza/chipseturi iti dau driverele lor. Eu am descoperit asta cand mi-am luat un stick USB 3.0 foarte rapid care mergea la viteza de USB 2. Cind am pus intr-un final driverele USB 3.0, alta viata - 150 Mbps! happy

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Nu a fost specificat nici tipul calculatorului, nici versiunea SO!
Cand vorbesc de "femei", nici eu nu spun a cui sunt si ce varste au... tongue

| Wr3nch a răspuns:

Nu ai ce sa dezinstalezi man. Nu au treaba una cu alta. Il pui pe cel pentru placa integrata intai si dupa pe cel pentru placa dedicata. Daca nu iti merge sa il instalezi fie nu e pus Windows corect, fie nu e montata bine pe placa de baza sau e defecta placa in sine.

| Ineys a răspuns:

Nu. Calculatorul tau o sa foloseasca amandoua placile intermitent. Pentru task-uri usoare ( orice in afara de jocuri, randare, editare video-foto, etc etc ) o sa foloseasca placa integrata. Cand pornesti un joc sau ceva ce necesita mai multa putere de procesare o sa comute pe placa dedicata.

| JicaContra a răspuns:

Ti-am mai raspuns odata, NU ai placa video dedicata, doar integrata si accelerator grafic

iar daca o dezactivezi din windows, o sa vrea reboot, dupa care ori se reactiveaza ori se instaleaza un driver kior de vga

| vali66 a răspuns:

Placa grafica integrata nu poate fi dezactivata, oricat ai incerca se reactiveaza tot timpul., incearca sa instalezi driverul pentru dedicata si lasa integrata asa