| ueu7f7fs a întrebat:

Cat timp tine o baterie de 400mAh 3, 6v convertat in 12v la un cooler de 12v?

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Presupun că acel cooler de 12V consumă 0, 2A=200mA și un randament de conversie de la 3, 6V la 12V de 80%. Energia bateriei E=U*I*t=3, 6V*400mA*1h, unde U = 3, 6V, I=400mA, t=1h=60 minute. Energia care ajunge in cooler e doar 0, 8*E dacă randamentul e de 80%. (*= înmulțire)
0, 8*E=12V*200mA*t, unde t e acum timpul de funcționare al coolerului. Avem 0, 8*3, 6V*400mA*60min=12V*200mA*t, de unde obțin t=(0, 8*3, 6*400*60)/(12*200) minute = 28, 8 minute, deci bateria va ține 25-30 minute.
Dacă acel cooler consumă doar 100mA, atunci bateria va ține 1 oră.
Pentru un rezultat exact trebuie cunoscut și consumul coolerului (intensitatea sau curentul) și randamentul de conversie. Cel mai exact rezultat e cel practic, când se face o probă.

Din calcule a rezultat că va ține intre 20 minute și o oră în funcție și de consumul coolerului.

| Brizbriz a răspuns:

Depinde de cooler, ce parametrii are, rpm, cfs, etc.
e o diferenta EXTREMA intre un cooler de 5cm pentru cip-uri mici, care abia se invarte (ca sa fie inaudibil), fata de unul de server profesional, de 12cm, care se invarte cu viteza maxima tot timpul, pentru ca pe nimeni nu intereseaza zgomotul (serverele au camera lor speciala)

| FredericChopin a răspuns:

Hmmmm cam complicata deci so luam LOGIC
Cooler de laptop/PC? Sau cooler de dinaia gen ventilator de gaming de smartphone? Si mai apoi BATERIA sincer e mult mult prea MICA poate de 40.000 apoi 12v la un cooler de 12v ce nu INTELEG NIMIC ce ai vrut sa spui in fine nu ma prea pricep decat asa n mare la coolere PC uri si denastea te rog sa nu ma crezi nebun sau drogat da stiu e cam greu sa n intelegi dar eu nu stiu sa ma exprim ca is venit acum de curand in Romania nu is roman! Sears buna