| RoxanaElena007 a întrebat:

Cateva recomandari de baterii externe? Am nevoie de una si momentan am gasit 3 care ar fi ok ca si raport calitate-capacitate-pret(una de la Adata, una de la Xiaomi si Samsung) dar doresc si altele sau sfaturi legate de achizitionarea uneia, o folosesc pentru calatorii sau cand nu am mereu acces la o priza pentru a-mi folosi incarcatorul (de asta m-am gandit sa iau una peste 10000mAh dar avand un telefon cu bateria de 3000mAh e suficienta si una de asta cat sa imi pot face treaba cu ea).

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia Samsung, e brand-de-brand, nu iei țeapă chiar dacă dai un ban in plus

| RoxanaElena007 explică (pentru sierra1):

La asta ma gândeam și eu având telefonul tot de la Samsung happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baseus, am doua baterii de gen în casa. Amândouă de 30.000 mAh. Bine, una o folosesc eu, cealaltă baterie alta persoană. A doua bateriei a avut probleme cu calibrarea. Spre exemplu încărca doar pana la 86% apoi nu mai încărca, sau fie încărca, dar nu afișa. Orice baterie poate face asa după o perioada, însă ca soluție pentru asta : descarci bateria pana la 0 si reîncarci. Dacă nu incarca pana la 100% iar descarci bateria pana la zero si tot asa. De pe catmobile.ro am cumpărat acum vreo 2 ani cred. Astea cu capacitate mare atuu lor este ca vin cu mai multe ieșiri/întrări C, micro USB, lightning, USB, mufa specială încărcare rapida.

Si vezi ca îți trebuie și un încărcător pe măsură pentru a reîncărca bateria. Eu folosesc încărcător de la Samsung de 25w, însă un încărcător cu capacitate mai mare este și el binevenit. Reîncarca și prin încărcător normal, dar lent bateria fiind imensă și grea.

| RoxanaElena007 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru recomandare. Cu calibrarea bateriei o fac si la telefon si laptop uneori cand mai am probleme cu cat de mult tin incarcate si chiar iti dau dreptate ca ajuta cu bateria si legat de faptul ca au mai multe porturi astea mai mari intr-un fel ajuta (stiu ca capacitatea reala difera de cea de pe hartie si de asta voiam una putin mai mare chiar daca vine putin mai mare si grea). Cu incarcarea am unul de 15W(al telefonului) si unul de 18W (aftermarket) dar multumesc pentru sugestie si voi lua si unul putin mai mare, intr-adevar am inteles ca se incarca mai greu in functie de capacitate dar nu stiam ca nu ii face rau sa pun unul cu mai multi v-ati(am patit la o boxa sa ii faca varu meu rau cu un incarcator mai mare dar s-a reparat).