| nukeyly a întrebat:

Cauza probabila? Pentru un KIT sistem de supraveghere cu camere cu antena wi-fi(deci nu-s legate prin UTP) cu 6 camere care mergeau toate candva, acum merg doar 4 cand vor RANDOM-SF sau DEODATA-NORMAL, celelalte 2 merg(noaptea caci au IR pornit) da n-au imagine si nu isi revin.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Camerele IR, daca nu se "vad", atunci poate fi problema de iluminare IR.
In mod normal, totusi ar trebui sa functioneze ziua.
Daca arata "imagine" neagra (dar arata) atunci problema trebuie cautata la obiectivul /senzorul optic a camerelor respectiva. Prima data trebuie vazut daca cineva nu le-a acoperit sau dezorientat.
Daca toate par in regula, trebuie apelat la un specialist, sa faca verificare tehnica sistemului (este posibil sa fie defectiune electronica cauzata de temperaturile de ger).

| nukeyly explică:

De cu seara ledurile rosii(IR cum le zic eu) se aprind_daca bagi lumina in ele se vede cum se sting_una e afara la frig una e inauntru la temp camerei, sigur nu le-a facut nimeni nimic. Arata "imagine" neagra permanenta pe cele 2, pe restul de 4 "imagine" neagra ocazional de la 5 minute la 1 ora sau 1 zi, in functie de univers isi revin, nimeni nu le face nimca, casa nu e bantuita, ma rog n-am masurat inca.

| Bula a răspuns (pentru nukeyly):

Sunt trei posibilitati:
1. Camerele au fost defectate de frig
2. Transmiterea semnalului video nu mai exista (de exemplu: IP-urile modificate.
Trebuie verificata intreaga instalatie de catre un specialist!
Apeleaza la cel care a montat camerele!