| LisaJulie a întrebat:

Ce antivirus sa îmi descarc? Am auzit ca Avira AntiVirus ar fi cel mai bun! Eu totuși nu vreau sa imi blocheze accesul pe anumite site-uri chiar dacă au reclame și îmi pot baga viruși! Voi ce antivirus aveți pe laptop instalat?

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bitdefender.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Folosesc Linux si nu ma intereseaza happy

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Cat a costat?

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Frumusetea Linuxului... e gratis happy

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Și poți accesa în continuare toate site-urile?

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Sigur ai inteles ce e Linuxul?

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Da! Știu ce este un sistem de operare dar am înțeles ca anumite sisteme de operare nu te mai lasă să accesezi anumite site-uri! Voi încerca Linux! Mi se pare bun

| NLS a răspuns (pentru LisaJulie):

In loc sa asculti toate prostiile, de ce nu incerci?

Linux Mint si oricare alta distibutie, NU trebuie instalate din prima.
Le treci doar pe un stick bootabil, cu Rufus, Ventoy sau BalenaEtcher.

Apoi poti vedea cum arata, in mod Live.
Recomand sa le testezi pe toate cele 3 recomandate de mine, e unul mai fain decat altul.

PS: daca nu merge vreun site, e din cauza Chromium. Nu afiseaa unele clipuri pe FB sau Insta la mine si la un prieten, din motive necunoscute.
Instalezi alt browser (Firefox de ex), si o sa mearga orice.

Daca iti place cum se misca, cum arata si face ce vrei sa faca, il instalezi definitiv peste Windows,
SAU langa el, pe alta partitie.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Https://www.youtube.com/watch?v=00q7yVhpkVo

mai ales ca viitorul Windowsului suna cam rau.
DE fapt, rau de tot.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Decat sa-ti pui un antivirus in 2024, mai bine iti iei un TV pe lampi. Se va deschide mai repede decat un browser dupa ce pui antivirusul pe un sistem de operare.
Practic, Windows de la 7 incoace are antivirus (foarte bun) incorporat. Sa instalezi o mizerie de Avast, Avira, etc, nu face decat sa consume continuu din resurse, ca pc-ul sa raspunda foarte-foarte greu.
Nu ii trebuie nimanui antivirus, stai linistita.
Pe vechiul pc aveam 'full' de programe crack-uite, windows-ul in test mode, antivirusul dezactivat din toate locurile (ca altfel imi stergea programele hack-uite). In multi ani de utilizare zilnica pe internet, cu toate parolele salvate, retele de socializare, plati online samd, singura hackereala care mi s-a intamplat a fost sa-mi fure parolele de la TPU si alte site-uri cu securitatea de 10 bani rolling on the floor

| NLS a răspuns:

Nu folosesc antivirus din 2010, de cand am trecut la Windows 7.
Doar ce are Windowsul integrat, insa l-am castrat si pe acela, nu il las sa faca chiar tot ce vrea.

Antivirusii nu ofera o protectie de 100%.
Nici Avira, nici Avast, nici BitDefender, si cu atat mai putin altii.

Panda, F-Secure, Norton, Kaspersky, sunt chiar periculosi si fac mai mult rau decat bine.

Exista site-uri de filme online de exemplu, de unde poti lua virusi. Cu sau fara antivirus activ, depinde de cat de nou sau smecher era virusul.
Solutia ar fi:
--sa nu mai intri pe site-urile care se dovedesc periculoase.
--sa nu dai click pe reclame, ci sa le inchizi, de la X (si doar cand nu apare nicaieri nici un X, de la Cancel... am vazut cazuri in care
linkul periculos era ascuns in spatele butonului Cancel)

--Daca nu ai nevoie neaparat de Windows (mai exact de programe care ruleaza doar pe Windows), sa treci pe o distributie Linux.
Este mult mai sigur, mult mai light, mult mai customizabil.
Linux Mint in special, dar si Zorin Core, sau Elementary OS.

| mODIN a răspuns:

Folosesc AVG de vreo 15 ani si n-am avut niciodata probleme de nici un fel.

| LisaJulie explică (pentru mODIN):

Cat a costat? Ai acces în continuare la toate site-urile

| mODIN a răspuns (pentru LisaJulie):

Folosesc versiunea gratuita. Pe site-urile pe care mă interesează să intru, pot sa intru

| TheGentleman a răspuns:

Bitdefender

| adryang78 a răspuns:

Niciun antivirus nu reprezintă o soluție completă pentru protecția Windows-ului. Un sistem de operare Linux este mult mai robust și sigur. Sunt sute de distribuții din care poți alege, toate gratuite și majoritatea cu pachetele necesare deja incluse: LibreOffice, browser preinstalat (Chromium, Mozilla), media player, programe pentru grafică (GIMP, Inkscape) etc. etc. etc.

| anonimulll12345 a răspuns:

Daca ai windows 10 antivirusul integrat in versiune este suficient, si in general antivirusurile is fara rost doar consuma resursele, exceptie daca esti ceva office, persoana importanta

| elennaionela14 a răspuns:

Eu am avast

| CyberDune28 a răspuns:

Eu am Malwarebytes Premium de la americani

| Twilightsparkle33333 a răspuns:

Eu mi-am instalat avast antivirus dar editia avast one ca ai mai multe decat avast free antivirus